spot_img

Otwarto nową filię biblioteczną w Kaliszu ze specjalnym oddziałem „Izba Pamięci Szczypiorna”

Kaliska biblioteka ma swoją jedenastą placówkę, której przyporządkowano numer sześć. Mieści się w budynku, który służył przed wojną za łaźnię usytuowaną przy obozie Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie. „Izba Pamięci Szczypiorna” jest jeszcze przygotowywana i otwarta zostanie jesienią, natomiast biblioteka dzięki szybszemu opracowaniu zbiorów (to chyba jeden z niewielu pozytywnych efektów pandemii) jest już gotowa i otwiera swe podwoje. O nowej placówce opowiada dyrektor MBP Robert Kuciński.

Nowe oblicze

Na czytelników czeka ponad 4 500 egzemplarzy nowych książek, których zakup możliwy był dzięki dotacji celowej Miasta Kalisza. Istotną część księgozbioru stanowią wydawnictwa historyczne: związane z obszarem Szczypiorna, z Józefem Piłsudskim, legionistami, pierwszą wojną i międzywojniem. Jest też mnóstwo klasyki polskiej i zagranicznej, literatury współczesnej polskiej i obcej oraz szereg propozycji dla dzieci i młodzieży.

Nowe oblicze budynkowi dał Piotr Pietrzykowski, a projektem wnętrza zajął się Łukasz Janowski – architekt, który rysując projekt pragnął z jednej strony utrwalić pamięć o Legionach Piłsudskiego i szczypiorniaku, z drugiej wykreować przestrzeń atrakcyjną dla mieszkańców dzielnicy. Jedną z ważniejszych ozdób prostego w formie wnętrza są graficzne kolaże przygotowane przez Adriana Kempę, w których dojrzeć można nie tylko żołnierzy, ale także, a może przede wszystkim, dawnych mieszkańców wsi Szczypiorno oraz istniejące i nieistniejące charakterystyczne budynki.

Cztery przestrzenie

Choć w placówce istnieją w sumie cztery wydzielone przestrzenie: wypożyczalnia książek-czytelnia, sala wystawienniczo-warsztatowa, izba pamięci Legionów oraz poddasze poświęcone historii piłki ręcznej, to jednak docelowo mogą one stać się terenem jednego większego wydarzenia społeczno-kulturalnego. Na co dzień MBP udostępnia przestrzeń Stowarzyszeniu „Szczypiorniak” oraz Klubowi Piłki Ręcznej „Szczypiorno” i Stowarzyszeniu Klubowi Kibica MKS Kalisz.

W filii nr 6 – już po wygaśnięciu epidemii – będzie można usiąść w wygodnym fotelu, skorzystać z komputera, zobaczyć wystawę, wziąć udział w wykładzie lub warsztatach czy posłuchać koncertu, tym bardziej że w Izbie Pamięci stanął fortepian z początku XX wieku podarowany MBP przez pana Edwarda Prusa i odrestaurowany przez Fabrykę Fortepianów Schimmel. Chcemy, aby biblioteka w Szczypiornie realizowała ciekawe wydarzenia, na które przyjadą goście ze wszystkich stron, ale żeby na co dzień była maleńkim ośrodkiem kultury dla tej części miasta.

Inwestycję prowadził Wydział Rozwoju Miasta UM w Kaliszu.

Źródło zdjęć: Izunia, mat.pras.