spot_img

Ruszają zgłoszenia bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Po wielkim sukcesie pierwszej ogólnopolskiej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”, skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców, Instytut Książki otwiera rekrutację do nowej odsłony projektu.

Zapraszamy wszystkie biblioteki publiczne do wzięcia udziału w akcji i szerzenia razem z nami miłości do książek wśród najmłodszych oraz zachęcania rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem!

Mała książka – wielki człowiek

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyprawkę czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz kartę małego czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory dzięki akcji wyprawki czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!

Zgłoszenia bibliotek

Wszystkie biblioteki publiczne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie (także te, które brały udział w poprzedniej edycji) mogą zgłosić udział poprzez formularz zgłoszeniowy do 20 czerwca 2020 r.

Udział w projekcie jest bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy. Regulamin projektu można pobrać tutaj

Korzyści z udziału w projekcie

  • Wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie.
  • Zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.
  • Dzięki rozdawaniu wyprawek czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów małym czytelnikom bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

Wyprawka czytelnicza

  • Książka „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. Szatę graficzną przygotował mistrz polskiej ilustracji dziecięcej – Józef Wilkoń.
  • Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
  • Karta Małego Czytelnika – karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

Szczegóły i regulamin: wielki-czlowiek.pl

Inne materiały