spot_img

Rusza nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Od września do końca 2018 roku w całej Polsce będzie trwać druga edycja kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Instytut Książki zaprezentował dziś spot telewizyjny z udziałem ambasadorów, działania promocyjne w radiu, internecie oraz na citylightach w przestrzeni miejskiej. Co więcej podkreślono zaangażowanie 3 tys. bibliotek, które również będą zachęcać do wspólnej lektury pogłębiającej więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

Kampania społeczna z przesłaniem

Dziś w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej odsłonie kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Wzięli w niej udział wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Rozmawiano o korzyściach wspólnej lektury, czytaniu generacyjnym, zaszczepianiu miłości do książek, a także o działaniach Instytutu Książki i wsparciu kampanii przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas wydarzenia zaprezentowano spot reklamowy z udziałem ambasadorów kampanii, którymi zostali Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor.

Rusza nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

– Społeczeństwa dojrzewają, cywilizują się przez to, że czytają. Umiejętność ta wypracowuje w nas pewne nawyki i wprowadza nas w świat, który jest szalenie ciekawy, kształci nasze możliwości i cechy poznawcze, kształtuje w nas emocjonalne podejście do kwestii moralnych. To jest podstawa rozwoju kulturowego każdego społeczeństwa. Oprócz kontynuacji i rozwinięcia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa od zeszłego roku prowadzimy dodatkową intensywną kampanię „Mała książka – wielki człowiek”. Kampanię, która jest nastawiona na obniżenie barier dostępności do książki dla naszych małych obywateli – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dyrektor Instytutu Książki podkreśli, że nikt w Europie nie realizuje projektu startbookowego na taką skalę i zapowiedział start pilotażowego projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek. Trzylatki”. Podczas swojego wystąpienia zdradził również rozpoczęcie prac nad nową książką dla dzieci w wieku 4-6 i przedszkolaków. W przyszłym roku opracowana zostanie ponadto książka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To wszystko będzie obudowane kampanią w mediach tradycyjnym i elektronicznych. Dariusz Jaworski opowiedział też o prowadzeniu kampanii w polskich bibliotekach, gdzie będą rozdawane wyprawki dla przedszkolaków.

Rusza nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Warto przypomnieć, że kampania „Mała książka – wielki człowiek” wystartowała w ubiegłym roku. Dzięki niej udało się przekazać prawie 100 tys. nowo narodzonych dzieci Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce. W tym roku Instytut Książki przygotował 360 tysięcy książek, które – wedle szacunków – zostaną rozdane do połowy roku 2019, a z początkiem września ruszył pilotażowy projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek. Trzylatki”, skierowany do trzylatków i ich rodziców.

Rusza nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Wyprawki Czytelnicze w bibliotekach

Od września 2018 roku podczas odwiedzin jednej z niemal 800 bibliotek (łącznie z filiami 3000 placówek) biorących udział w akcji Mały Czytelnik otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą zawierającą książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Podczas kolejnej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do Karty Czytelnika, a po uzyskaniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Instytut Książki przygotował ponad 70 tysięcy Wyprawek dla przedszkolaków.

Rusza nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Rośnij z biblioteką! – czyli projekty startbookowe