spot_img

Biblioteki wznawiają działalność – 7 przykładów

Zdalna oferta dla czytelników, wdrożenie procedur reżimu sanitarnego oraz statystyczne podsumowanie pierwszych dni. Sprawdź siedem przykładów wznowienia działalności bibliotek.

Pierwszy dzień pracy

Miejską Bibliotekę Publiczną w Żorach zaraz po otwarciu 12 maja odwiedziło 417 czytelników. Dokonano 1159 zwrotów i wypożyczono 1279 książek.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wznawia działalność

18 maja otworzyły się drzwi wszystkich placówek biblioteki. Wracając w nowej rzeczywistości obowiązkowe jest zachowanie reżimu sanitarnego.

– Biblioteka chce, aby wszyscy – i czytelnicy, i pracownicy – czuli się bezpiecznie. Stąd w placówkach zobaczycie to, co już znacie ze sklepów czy aptek: osłony nad ladami, środki do dezynfekcji rąk i powierzchni, pracowników w przyłbicach i rękawiczkach, taśmy wyznaczające obszar dla czytelników – mówi Magdalena Karpińska z działu animacji i promocji BPMG. – Wszystkie nowe zasady obowiązują do odwołania – sytuacja jest monitorowana na bieżąco i w przypadku zmian w obostrzeniach, organizator będzie reagować natychmiastowo – dodaje.

Zdalna oferta dla czytelników

Bibliotekarze z warszawskiego Bemowa zachęcają czytelników do korzystania z elektronicznych zbiorów (e-booki oraz audiobooki) oraz z wielu udogodnień. Wśród nich:

  • Możliwość zdalnego wypożyczania poprzez katalog audiobooków. Oferta obejmuje prawie 500 tytułów i jest sukcesywnie powiększana.
  • Innowacyjna usługa zdalnego zapisu z wykorzystaniem opcji potwierdzenia danych w trybie video w oparciu o usługę Google Duo.
  • Techniczna pomoc telefoniczna dla czytelników.
  • Usługa telefonicznego zamówienia – w każdej placówce na telefon od czytelnika czeka bibliotekarz, który przygotuje zamówienie do odbioru w dowolnej otwartej placówce.
  • Możliwość zamawiania materiałów bibliotecznych drogą internetową.
  • Zwiększona liczba wypożyczeń do 20 egzemplarzy dla stałych czytelników.
  • Możliwość wypożyczenia książek przez osoby powyżej 60 r.ż. na 45 dni.
  • Możliwość wypożyczania filmów na 7 dni.
  • Opcja rezerwacji książek i multimediów.
  • Wydłużenie terminu odbioru rezerwacji z zamkniętych placówek do 14 dni.

Biblioteka Grafit

Filia nr 5 MBP we Wrocławiu na zdjęciach podsumowuje swoją nową działalność.

Żeby znów było normalnie

Piosenkę na czas koronawirusa przygotowała dla swoich czytelników Sądecka Biblioteka Publiczna. To działanie, które powstało w ramach Tygodnia Bibliotek, miało na celu pozytywne przesłanie na trudny czas, w którym się znajdujemy: by wnieść otuchę i wiarę, że „kiedyś znów będzie normalnie i zwyczajnie”. Autorką tekstu i wykonawcą jest bibliotekarka Lucyna Ruchała, w nagraniu towarzyszyli jej dyrektor oraz koledzy i koleżanki bibliotekarze.

Filmowe procedury w Sokołowie Podlaskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim zasady reżimu santiarnego oraz nowe warunki funkcjonowania przestawia na filmie.

Biblioteka Śląska otwiera się dla czytelników

Od 18 maja 2020 roku Biblioteka Śląska otwiera się w ograniczonym zakresie – czynna będzie wyłącznie wypożyczalnia, dostępna w nowych godzinach pracy: poniedziałek-piątek od 10.00 do 18.00. W soboty biblioteka będzie nieczynna. Zachowując wszystkie środki ostrożności oraz dbając o zdrowie i komfort czytelników i pracowników możliwe są wypożyczenia i zwroty książek. Główne zasady bezpiecznego korzystania ze zbiorów przedstawiono w kilku infografikach, pomocą będą także służyć przeszkoleni pracownicy. Do odwołania nie przyjmowane są dary.

Pokaż swoją inicjatywę!

Czekam na Wasze propozycje, inicjatywy oraz pomysły. Najciekawsze z nich będą publikowane na bieżąco na stronie Lustra Biblioteki oraz promowane w mediach społecznościowych, Forum Bibliotekarzy oraz w nowym serwisie.

Zgłoszenia wysyłajcie na adres: redakcja@lustrobiblioteki.pl

Źródło zdjęć: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna (lead) mat.pras.