spot_img

Z biblioteki do szpitali – wsparcie na „pierwszej linii” w walce z koronawirusem dzięki Politechnice Łódzkiej

Studenci i pracownicy Politechniki Łódzkiej przyłączyli się do produkcji sprzętu ochronnego dla personelu medycznego. Przy wykorzystaniu technologii druku 3D wytwarzają przyłbice ochronne, maski oraz pomagają w utrzymaniu łączności radiowej w szpitalach. Za realizację pomysłu odpowiada Klub Krótkofalowców SP7TUL działający przy Bibliotece Politechniki Łódzkiej.

Klub Krótkofalowców SP7TUL

Klub Krótkofalowców SP7TUL zrzeszający pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Łódzkiej włączył się w walkę z epidemią, wspierając ludzi na „pierwszej linii”: lekarzy, pielęgniarzy, ratowników i laborantów. Klub został utworzony w 2016 roku w Bibliotece Politechniki Łódzkiej, a na jego czele stoi Karol Smużny SQ7KGH pracownik Biblioteki, specjalista ds. informatyki. Krótkofalowcy zaproponowali pomoc techniczną, a wykorzystując drukarkę 3D wykonują elementy stroju ochronnego dla lekarzy i ratowników.

Wsparcie na „pierwszej linii” w walce z koronawirusem

– Współpracujemy od ponad roku z zespołami: prof. Elżbiety Miller z Kliniki Rehabilitacji Neurologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz dr hab. Katarzyny Hojan z Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu. W zeszły czwartek okazało się, że oba zespoły nie mają wystarczającej ilości środków ochrony: masek i przyłbic, co w szczególności przy pacjentach starszych, po udarach czy z nowotworem, jest bardzo niebezpieczne. Dlatego też, od tego czasu, drukujemy przyłbice i szyjemy maski. Do tej pory dwa razy przekazywaliśmy je szpitalom, w sumie ponad 60 masek i 20 przyłbic, oczywiście wytwarzamy je dalej. W pierwszym zestawie dla obu szpitali znalazły się maski, przyłbice, rękawiczki nitrylowe z zapasów laboratorium Robots for Humans, jak też przygotowany płyn do dezynfekcji rąk zgodnie z instrukcjami WHO – wyjaśnia dr inż. Igor Zubrycki z Instytutu Automatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

Drukowanie 3D

Kolejne działania Biblioteki PŁ i Klubu Krótkofalowców to drukowanie elementów przyłbic ochronnych oraz adapterów łączących popularne maski ochronne z filtrami DAR wykorzystywanymi między innymi w respiratorach.

Drukarka 3D, która na co dzień stanowi wyposażenie Biblioteki Budownictwa i Architektury, w okresie walki z koronawirusem drukuje przyłbice ochronne. W pracy wykorzystywane są gotowe projekty i ogólnodostępne produkty (np. folie od bindownic, gumki pasmanteryjne).

– Projekty adapterów i elementów tworzone są przez projektantów i udostępniane za pomocą Internetu. Należy podkreślić, że w/w sprzęt nie posiada atestu, dlatego informujemy, że każdy element używany jest na własną odpowiedzialność – zaznacza Karol Smużny i dodaje – Pierwsza partia przyłbic ochronnych trafiła do Jednostki 4395 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej. Kolejne zostaną przekazane zespołom pracującym w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym w Łodzi, Szpitalu jednoimiennym w Zgierzu, na oddziale pediatrii w szpitalu przy ulicy Spornej i Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Zapewnianie łączności

– Nasz Klub Krótkofalowców zgłosił gotowość do prowadzenia łączności za pomocą radiotelefonów i sprzętu radiokomunikacyjnego dalekiego zasięgu w przypadku braku tradycyjnej możliwości prowadzenia rozmów. Zgłoszenie to zostało przyjęte przez Koordynatora Łączności Kryzysowej na terenie Łodzi Krzysztofa SP7WME oraz w Oddziale Terenowym nr 15 w Łodzi – mówi Karol Smużny, pracownik Biblioteki PŁ, specjalista ds. informatyki.

Z pomocy zaproponowanej przez członków Klubu Krótkofalowców SP7TUL skorzystał lekarz dyżurny z SOR w Zgierzu. Telefonicznie udało się zestroić i uruchomić łączność radiową w tej placówce. Dzięki temu „strona zakaźna” ma kontakt inny niż telefoniczny ze stroną „czystą”.

– Trwają ustalenia nad uruchomieniem łączności radiowej w Izbie przyjęć szpitala przy ulicy Pomorskiej – informuje Karol Smużny. – Przy użyciu drukarki 3D wykonujemy również elementy stroju ochronnego dla lekarzy i ratowników.