spot_img

Bogaty wachlarz pomysłów na pracę w domu PBW im. KEN w Warszawie

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie nauczyciele bibliotekarze czynnie włączyli się w różnorodne zawodowe inicjatywy, prezentując pomysły swoich działań na wszelkich możliwych bibliotecznych grupach czy forach.

Pomoc w wyszukiwaniu lektury

Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim dla nauczycieli i studentów. Jeżeli ktoś w tym trudnym czasie, kiedy wszystkie biblioteki pozostają zamknięte, jest w trakcie pisania pracy magisterskiej albo przygotowuje się do egzaminu, pracownicy PBW służą pomocą. W oparciu o zasoby biblioteki, e-booki, czasopisma, pomoce dydaktyczne czy filmy, przygotują przydatny wykaz. Wskażą również tytuły książek i artykuły z czasopism. Co ważne – zainteresowani otrzymają także spis czasopism dostępnych on-line.

Zostań w domu i czytaj e-booki. Bezpiecznie

Zachęcamy użytkowników do zostania w domu i czytania w formie elektronicznej. Wystarczy napisać e-maila, podając nr karty bibliotecznej oraz imię i nazwisko, aby otrzymać kod dostępu, umożliwiający dostęp do zasobó internetowej wypożyczalni. Od 16 marca zakupiono także 100 nowych tytułów, które są dostępne dla wszystkich bibliotek pedagogicznych na Mazowszu, a samo zainteresowanie zdalnym wypożyczaniem i czytaniem książek przez platformę internetową wzrosło w ostatnich tygodniach kilkakrotnie.

Matematyczny pokój zagadek Biblioteka Pirackich Tropów

Cieszący się dużą popularnością w czasach przed epidemią koronawirusa matematyczny pokój zagadek przeniósł się do sieci. W tym celu inicjatorka całego przedsięwzięcia Agata Kyzioł-Cieślak utworzyła stronę na Facebooku o nazwie Biblioteka Pirackich Tropów. Za jej pośrednictwem ma miejsce rozwiązywanie zagadek matematycznych on-line. Zabawa prowadzona jest przez aplikację Messenger na fanpage’u strony Biblioteka Pirackich Tropów. W zdalnym pokoju zagadek uczestniczyło już ponad 30 gości, a jego popularność przekroczyła nie tylko granice kraju, ale i Europy, ponieważ kilka dni w zabawie wzięli udział goście ze Stanów Zjednoczonych.

Zakręcone opowieści Story Cubes

To działanie skierowane jest głównie dla rodziców i ich dzieci, ale także dla wszystkich, którym nieobce jest wymyślanie niesamowitych historii. Nasza koleżanka wykorzystała do tej akcji swoje prywatne Story Cubes. Mając na uwadze fakt, że zdecydowana większość czytelników z pewnością nie posiada w domu kości opowieści, przygotowała do wydrukowania specjalne zestawy zdjęć Story Cubes, magiczne ruletki oraz krótki film instruktażowy. Wszystko można też znaleźć na blogu Zaczytane Przedszkolaki.

Od słowa do słowa, czyli biblioteczna opowieść facebookowa

Zaprosiliśmy wszystkich, którzy polubili nasz profil na Facebooku do wspólnego pisania opowieści „Od słowa do słowa”. Zabawa polega na tym, by napisać komentarz pod postem dotyczącym opowieści. W efekcie mamy już wstęp. W tej chwili trwają prace nad rozdziałem pierwszym. Na koniec wszystkie zebrane komentarze będą ujmowane w całość i publikowane  na stronie jako e-book. Dodatkowo na naszym fanpage’u ogłosiliśmy  konkurs na najlepszy projekt graficzny okładki.

Polecamy książki i nie tylko

Na stronie www warszawskiej biblioteki pedagogicznej pojawił się nowy cykl POLECAMY. Pracownicy PBW im. KEN w Warszawie zamieszczają w nim recenzje polecanych przez siebie książek, gier czy filmów, często odsyłając do linków, gdzie wybrane materiały można pobrać za darmo.

Kursy e-learningowe

Wszystkie warsztaty dla bibliotekarzy organizowane w PBW im. KEN w Warszawie z racji zaistniałej sytuacji zostały odwołane. Tym samym znacznie wzrosło zainteresowanie ofertą szkoleń e-learningowych za pośrednictwem platformy Moodle. Oferta edukacyjna udostępniania jest bezpłatnie. Wymagane jest utworzenia konta, dzięki któremu w pełni można wykorzystać wszystkie funkcje platformy. Jednocześnie trwają prace nad nowymi kursami samokształceniowymi, również takimi, które do wybuchu epidemii COVID-19 miały formę szkoleń stacjonarnych.

Nie zapominany również o nauczycielach bibliotekarzach. Z myślą o nich na bieżąco udzielamy konsultacji, udzielając odpowiedzi na różnego rodzaju z zakresu m.in. prawa autorskiego, awansu zawodowego nauczycieli, ewidencji i zakupu materiałów bibliotecznych, opracowania zbiorów czy organizacji escape roomu.

Chociaż nie widujemy naszych czytelników, pozostajemy z nimi w ciągłym kontakcie, a samo zaangażowanie pracowników PBW im. KEN w Warszawie jest dowodem na to, że praca zdalna może być efektywna – pisze Katarzyna Gołubiew.

Pokaż swoją inicjatywę!

Czekam na Wasze propozycje, inicjatywy oraz pomysły radzenia sobie w dobie koronawirusa. Najciekawsze z nich będą publikowane na bieżąco na stronie Lustra Biblioteki oraz promowane w mediach społecznościowych, Forum Bibliotekarzy oraz w nowym serwisie. Zgłoszenia wysyłajcie na adres: redakcja@lustrobiblioteki.pl

Źródło zdjęć: freepik.com – jcomp