spot_img

Tczew: nowa biblioteka na starym mieście

Bogate zbiory, przestronne, nowoczesne pomieszczenia, cenne archiwalia – to wszystko czeka na czytelników nowej biblioteki w Tczewie. 9 marca otwarty został nowy gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki 2.

Czytelnicy otrzymali nie tylko nowoczesne wnętrza i bogaty księgozbiór. Funkcjonalny i przestronny budynek pozwoli wzbogacić ofertę kulturalną oraz edukacyjną Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie. Nowy obiekt będzie pełnić funkcję miejsca spotkań podczas największych inicjatyw MBP i stanie się nowym ośrodkiem życia kulturalnego Starego Miasta.

Nowa biblioteka znajduje się w miejscu szczególnym – na dawnym podgrodziu Tczewa – i sąsiaduje ze zrewitalizowanymi murami i zielenią stworzoną na miejscu dawnej fosy grodzkiej – dzisiaj są to małe planty miejskie. W powstałym obiekcie mieścić się będzie filia biblioteki miejskiej dla dzieci i dorosłych. Swoje nowe miejsce znajdzie tam również Sekcja Historii Miasta, przeniesiona z budynku głównego MBP przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego. Dzięki temu archiwalia, zawierające wiele cennych zbiorów z historii Tczewa, będą lepiej zabezpieczone i wyeksponowane. Co ważne, w gmachu tym znajdzie swoją nową siedzibę redakcja „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, co ułatwi kontakt z autorami.

Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego budynku to 542 mkw., z czego większość będzie dostępna dla czytelników i animatorów kultury ( w poprzednim gmachu było to 426 mkw.). Biblioteka znajdująca się poprzednio na tym samym miejscu posiadała 2400 czytelników zarejestrowanych, odwiedzano ją blisko 20 tys. razy rocznie i posiada obecnie blisko 40 tys. woluminów.

– Cieszę się, że tczewianie otrzymali tak piękny obiekt i dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy tej inwestycji – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – Przypominam, że to nie koniec zadań związanych z Miejską Biblioteką Publiczną. Przygotowujemy się do gruntownego remontu głównej siedziby MPB przy ul. Jarosława Dąbrowskiego. To kosztowne i trudne zadanie – budynek jest w złym stanie technicznym i znajduje się pod opieką konserwatorską.

Projektantami nowego obiektu są inż. Andrzej Bela i mgr inż. arch. Małgorzata Waśniewska. W obiekcie zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych. Biblioteka jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada równocześnie wiele innowacyjnych systemów zapewniających bezpieczeństwo osób oraz zbiorów. Wysokie standardy spełnia system przeciwpożarowy, klimatyzacyjny i wentylacyjny, które – jak dowiodły ostatnie ciepłe miesiące letnie – stają się niezwykle ważnym wyposażeniem gmachów użyteczności publicznej. Zadbano także o wysokiej jakości system alarmowy.

– Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz powierzchni magazynowej, w budynku można przechowywać najcenniejsze skarby MBP w Tczewie – mówi Krzysztof Korda, dyrektor MBP. – Najstarsze z nich pochodzą z XVII stulecia. Dla zapracowanych mieszkańców przygotowana została całodobowa wrzutnia książek, dzięki której każdy i o każdej porze może zwrócić wypożyczone pozycje i uniknąć przekroczenia terminów wypożyczania. Poza wypożyczalnią dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w bibliotece będzie można miło spędzić czas na spotkaniach z książką, puzzlami, grami oraz w dziecięcym czytelniczym „Klubie Kubusia Puchatka”. Dorośli będą mogli spotykać się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Niezwykle ważne jest również to, że odtąd organizowane przez MBP spotkania autorskie z pisarzami będą się odbywać w komfortowych warunkach w nowo powstałej sali wielofunkcyjnej.

W przeniesionej Sekcji Historii Miasta, mieszczącej się w części budynku od strony pozostałości dawnych murów miejskich, zostaną udostępnione najcenniejsze skarby książnicy, związane m.in. z dziejami i rozwojem tczewskiej społeczności. To właśnie w ramach jej działań będą się odbywać spotkania dla dzieci, młodzieży oraz lekcje biblioteczne. Przy wykorzystaniu najnowszych technik multimedialnych już zgromadzone, jak i zakupione specjalnie na ten cel, zasoby sekcji w postaci publikacji i przedmiotów kultury materialnej i niematerialnej stanowiących świadectwo dziejów Tczewa, zostaną udostępnione zwiedzającym.

MBP udostępnia wszystkie swoje pocztówki w formie zdigitalizowanej na stronie SKARBNICY – tczewskiej biblioteki wirtualnej, która rozpocznie funkcjonowanie wraz z otwarciem nowego obiektu. Na otwarcie biblioteki została przygotowana wystawa. Część stała ekspozycji prezentuje Stare Miasto, jego przeszłość i teraźniejszość, co ma wielkie znaczenie z uwagi na rewitalizację Starówki. Ponadto obiekt mógłby się stać miejscem spotkań grup sąsiedzkich, będąc odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz organizacji pozarządowych w przestrzeni Starego Miasta. Inwestycja zrealizowana w ramach projektu pn. „Miasto od-nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 8, Działanie 8.1. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne – wsparcie dotacyjne, 8.1.1 Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne realizowane dla Obszaru Metropolitarnego Trójmiasta – mechanizm ZIT.

W ramach realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego „Społeczna od-nowa”, pomieszczenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie zostały uwzględnione jako miejsce realizacji usług społecznych dla mieszkańców obszaru rewitalizacji, a pracownicy biblioteki zaangażowani będą w realizację usług społecznych na rzecz uczestników tego projektu. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2018 r. Jej koszt to 4,2 mln zł.

Źródło zdjeć: Jacek Cherek, MBP Tczew