spot_img

Biblioteka i Archiwum Watykańskie zamknięte z powodu koronawirusa

Koronawius wywołujący chorobę o nazwie COVID-19 to problem także dla bibliotek. To właśnie w tych miejscach odbywają się wydarzenia publiczne, ale i wypożyczane są książki przez wiele osób. Jednym z krajów z największą liczbą zarażonych koronawirusem są Włochy. Aby nie dopuścić do kolejnych infekcji działania zapobiegawcze podjęte zostały w całej Italii, również w Watykanie. Zamykane są uniwersytety, szkoły, ale także i już biblioteki. Wśród tych instytucji decyzję o czasowym zamknięciu podjęły władze Biblioteki Watykańskiej.

Przez cały tydzień, od 9 do 13 marca 2020 roku, Biblioteka Apostolska i Apostolskie Archiwum Watykańskie zostają zamknięte dla czytelników. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu tego stanu o kilka dni zostanie podana na stronie internetowej biblioteki oraz w mediach społecznościowych. Jak podała Biblioteka Watykańska decyzja ta jest „podyktowana ostrożnością, aby nie dopuścić do kolejnych infekcji wirusem”.

Do dyspozycji użytkowników wciąż pozostaje Digital Vatican Library. Biblioteka cyfrowa udostępnia 80 tys. rękopisów oraz wiele innych obiektów cyfrowych.

Informacja z 10 marca o przedłużeniu zamknięcia biblioteki do 3 kwietnia 2020 roku

Źródło zdjęć: Michal Osmenda