spot_img

Środki ostrożności i działania profilaktyczne w polskich bibliotekach w związku z koronawirusem

Sytuacja w Polsce w związku ryzykiem epidemiologicznym związanym z koronawirusem SARS-CoV-2 zmienia się z godziny na godzinę. Dziś w ramach działań profilaktycznych wiele bibliotek ogłosiło zmiany w funkcjonowaniu i godzinach otwarcia, niektóre pozostaną zamknięte do odwołania.

W ramach działań profilaktycznych i przedstawionych decyzji w trakcie dzisiejszej konferencji KPRM dot. koronawirusa z udziałem ministra oraz szefów czterech resortów: MZ, MSWiA, MEN i MNiSW, wiele instytucji, w tym również biblioteki, rozpoczęły ogłaszanie stosownych komunikatów zawierających decyzję w kwestii bieżącej działalności.

Działania bibliotek

Część bibliotek w kraju zamyka swoje siedziby, inne ograniczają godziny otwarcia. Odwoływane są spotkania o charakterze szkoleniowym, naukowym, rozrywkowym, także spotkania autorskie, konferencje, seminaria, szkolenia czy wyjazdy i delegacje służbowe. Tam, gdzie to możliwe zorganizowane będą transmisje internetowe ze spotkań bez udziału publiczności. Niektóre jednostki ograniczają również spotkania wewnętrzne i rozmowy w większym gronie lub decydują się na wysłanie pracowników na urlopy bądź zalecają – jeśli to możliwe i uzasadnione – pracę zdalną.

Na czas ograniczonego otwarcia, bibliotekarze zachęcają czytelników do wypożyczania większej liczby książek zwiększając tym samym limity na kontach użytkowników. Z powodu zaistniałej sytuacji polecane są także zasoby cyfrowe i dostęp do elektronicznych baz danych. Jak deklarują biblioteki wypożyczenia zbiorów na kontach użytkowników będą automatycznie prolongowane, a kary za niezwrócone w tym czasie zbiory nie będą naliczane.

Ponadto, prowadzona jest wzmożona akcja informacyjna o koronawirusie i działaniach profilaktycznych. Nam miejscu w bibliotekach, szczególnie czytelniach i przestrzeniach użytku wspólnego, wzmożono dezynfekcję (w tym sprzętu komputerowego) i podniesiono standardy dbałości o higienę w toaletach.

Ważne informacje i materiały

Biorąc pod uwagę działania profilaktyczne, bibliotekarze informują za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów o zachowaniu bezpieczeństwa, jakie zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich. Aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Warte uwagi materiały – instrukcję mycia rąk, plakaty w kilku wersjach językowych, przydatne adresy, schematy postępowania i inne – znajdziecie w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej czy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Materiały można powielać na stronach internetowych bibliotek.

Rekomendacje w zakresie bieżącej działalności instytucji kultury, w tym bibliotek, wydało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegółowe zalecenia dostępne są na stronie gov.pl/web/kultura.

Biblioteka Narodowa

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 Biblioteka Narodowa do 24 marca 2020 roku odwołuje wszystkie konferencje, seminaria, szkolenia, które miały odbyć się w siedzibie głównej przy al. Niepodległości 213 oraz w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5). O ewentualnym przedłużeniu tego okresu poinformujemy w osobnym komunikacie.

Biblioteka Narodowa rekomenduje innym bibliotekom podjęcie podobnych decyzji i działań profilaktycznych, mających na celu zmniejszenie ryzyka epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-CoV-2. Zalecenia w zakresie bieżącej działalności instytucji są dostępne na stronie MKiDN.

W ramach działań profilaktycznych, mających na celu ograniczenie ryzyka epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-CoV-2, Biblioteka Narodowa od 10 marca do odwołania zwiększa odległość między stanowiskami pracy w czytelniach tymczasowych. Powoduje to zmniejszenie liczby miejsc dla czytelników.

Szczegóły bn.org.pl

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

W nawiązaniu do Zarządzenia Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego informujemy, że Biblioteka będzie zamknięta dla Czytelników od 11 marca do 14 kwietnia 2020 r. włącznie. Odwołujemy też spotkania, szkolenia i wycieczki zaplanowane w tym terminie. Informujemy ponadto, że w tym okresie: – terminy zwrotów wypożyczonych książek będą automatycznie przedłużone, – nie będą naliczane kary za przetrzymanie wypożyczonych książek ponad wyznaczony termin.

Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo naszych Czytelników, jak również pracowników BUW, zachęcamy naszych Czytelników do pracy w domu, w związku z tym zwiększamy limit wypożyczeń do 20 wol.

Studenci i Pracownicy UW mają zdalny dostęp do kolekcji książek i czasopism elektronicznych będących w subskrypcji UW, dostępnych ze strony BUW w zakładce „Zasoby online” (https://www.buw.uw.edu.pl/zasoby-online/).

Szczegóły buw.uw.edu.pl

Biblioteka Śląska

W trosce o bezpieczeństwo publiczne i w związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z koronawirusem, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, a także działając zgodnie z zaleceniami Zarządu Województwa Śląskiego, informujemy, że Biblioteka Śląska zostaje zamknięta do 13 kwietnia 2020 r. włącznie. Prosimy o śledzenie naszych kanałów informacyjnych, ponieważ czas zamknięcia może ulec zmianie. W związku z powyższym nie będą realizowane zamówienia oraz zwroty książek. Aktualne wypożyczenia zostaną przedłużone o 30 dni, a kary za niezwrócone w tym czasie zbiory nie będą naliczane. Wszystkie zaplanowane w gmachu głównym (plac Rady Europy 1) oraz w agendach Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12 i ul. Ligonia 7) wydarzenia z udziałem publiczności zostają odwołane. O nowych terminach będziemy informować na bieżąco.

Szczegóły bs.katowice.pl

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Biblioteka w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, z dniem dzisiejszym odwołujemy wszystkie zaplanowane w marcu zajęcia przeznaczone dla grup zorganizowanych dzieci, młodzieży i seniorów, w tym: lekcje biblioteczne, wycieczki po bibliotece, zajęcia Szkoły @ktywnego Seniora, konwersacje językowe, warsztaty.

W związku z potwierdzeniem w Polsce kolejnych przypadków koronawirusa, prosimy o dostosowanie się do wszystkich zaleceń przekazywanych przez służby sanitarne, a co za tym idzie, przede wszystkim indywidualnie dbanie o higienę rąk i otoczenia. Zalecamy, aby osoby które wróciły z miejsc zagrożonych epidemiologicznie chwilowo zrezygnowały z wizyty w naszej Instytucji. Osoby te prosimy o kontakt telefoniczny (123752200) lub mailowy (biblioteka@rajska.info), na tej podstawie okres wypożyczenia materiałów bibliotecznych zostanie Państwu wydłużony o kolejne 30 dni.

Ze swej strony zapewniamy, że stosujemy zalecenia właściwych służb i jako instytucja podejmujemy wszystkie możliwe środki ostrożności, by zachować komfort korzystania z Biblioteki, w tym m.in.:
– Prowadzimy wzmożoną dezynfekcję sprzętu komputerowego, który jest wydawany użytkownikom (klawiatury, myszki, tablety itp.),
– Stosujemy adekwatne środki ochrony osobistej (praca w rękawiczkach osób sprzątających),
– Podnieśliśmy standard dbałości higienę w łazienkach i toaletach,
– Zapewniliśmy w łazienkach skuteczny w walce z drobnoustrojami płyn do mycia rąk,
– Umieściliśmy instrukcje prawidłowego mycia rąk w każdej toalecie,
– Prowadzimy wzmożoną dezynfekcja klamek drzwiowych, poręczy i balustrad, przycisków w windach, itp.

Szczegóły rajska.info

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

BARDZO PROSIMY OSOBY Z INFEKCJAMI, nie tylko w kontekście koronawirusa, O NIEPRZYCHODZENIE DO BIBLIOTEKI. Codziennie gościmy około 400! Czytelników dlatego w zaistniałej sytuacji zwracamy się z prośba abyśmy nie narażali innych na wirusy i infekcje. Wypożyczeń można dokonać on-line, książki można zwrócić w wrzutni. Prosimy, dbajmy o wspólną przestrzeń.

Szczegóły biblioteka.grodzisk.pl

Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19) Strefa Otwartej Nauki w bud. D-21 (Bibliotech) będzie nieczynna od dzisiaj (tj. od 10 marca 2020 r.) do odwołania. O zmianie sytuacji poinformujemy w odrębnym poście. Zapraszamy do korzystania z naszych zasobów elektronicznych: http://biblioteka.pwr.edu.pl/e-zasoby

Szczegóły biblioteka.pwr.edu.pl

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego

Decyzją Rektora Uniwersytetu Gdańskiego Biblioteka Główna i biblioteki specjalistyczne będą od 11.03 nieczynne do odwołania.

Szczegóły bg.ug.edu.pl

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Z powodu zagrożenia koronawirusem dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Ociepa podjął decyzję o odwołaniu od dzisiaj do końca czerwca br. większości imprez organizowanych przez MBP. Sprawdź, które wydarzenia się nie odbędą.

Szczegóły biblioteka.wroc.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. Norwida w Zielonej Górze

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem w województwie lubuskim, zgodnie z zaleceniami Zarządu Województwa Lubuskiego, także władz miasta Zielona Góra oraz miasta Gorzowa Wielkopolskiego, wszystkie zaplanowane w gmachu głównym oraz agendach wydarzenia z udziałem publiczności odwołujemy na okres 14 dni.

Szczegóły wimbp.zgora.pl