spot_img

Biblioteka Ficinus – przystań dla miłośników literatury

Niedawno oddano do użytku Bibliotekę Ficinus, filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Dawna wypożyczalnia centralna działa teraz w nowym miejscu – w dawnej Kolonii Ficinus.

Przystań dla miłośników literatury

Zabytkowy odrestaurowany obiekt mieszczący się przy ulicy Kubiny 24 stał się przystanią dla miłośników literatury, ale i nie tylko. Mieści się w nim Punkt Informacji Turystycznej, czytelnia czasopism, sala animacyjna, sala regionalna oraz księgozbiór dla dzieci. Budynek jest wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Prace w zabytkowym budynku

Prace budowlane, które zmieniły dawny obiekt w bibliotekę polegały na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy. Obiekt został poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów. Wystrój wnętrza nawiązuje do historii tego miejsca. Eksponaty, które tworzą salę regionalna takie jak: kuchenny piec kaflowy, stół i krzesła przekazały panie Barbara Brzezińska i Ewa Brzezińska Dłóciok – córki śp. Leona Brzezińskiego, radnego zasłużonego dla Rudy Śląskiej. Pozostałe elementy wyposażenia kuchni pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej i darów mieszkańców miasta.

W odrestaurowanym budynku odbywać się będą wystawy tematyczne oraz spotkania i imprezy o charakterze regionalnym.

Regionalizm

W odrestaurowanym budynku odbywać się będą wystawy tematyczne oraz spotkania i imprezy o charakterze regionalnym. W drugiej linii zabudowy znajduje się nowy parterowy budynek, w którym mieści się księgozbiór wypożyczalni centralnej przeniesiony z ul. Dąbrowskiego 18. Część pozycji o profilu popularnonaukowym została umieszczona w pomieszczeniu magazynowym. Zasoby wypożyczalni łącznie z księgozbiorem dla dzieci to ponad 30 tys. woluminów.

Placówka może pochwalić się najwyższą liczbą czytelników zarejestrowanych w 2019 roku spośród wszystkich filii MBP w mieście. Wyniosła ona 2335. Od uruchomienia w nowym miejscu (stan na 10.03.2020 r.) w Bibliotece Ficinus zanotowano 743 czytelników zarejestrowanych, 838 odwiedzin, oraz 2013 wypożyczeń.

Łączny koszt inwestycji wyniósł niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Źródło zdjęć: MBP w Rudzie Śląskiej