spot_img

Dowóz książek do placówki wskazanej przez czytelnika – nowa usługa bemowskiej biblioteki

Od grudnia w bemowskiej bibliotece, jako pierwszej w Warszawie, dostępna jest nowa usługa. Pilotażowy program dowozu materiałów bibliotecznych do wypożyczalni wskazanej przez czytelnika, możliwy był po zmianach w systemie bibliotecznym.

– Każdego dnia od poprzedniego poniedziałku notujemy wzrost zainteresowania. Na razie transport na terenie dzielnicy Bemowo obsługuje jeden samochód – mówi Joanna Braun z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

Nowy moduł zaimplementowany w systemie bibliotecznym pozwala użytkownikom na ich koncie bibliotecznym zamówić, zarezerwować i odebrać wybrane publikacje w jednej, najbardziej dogodnej lokalizacji. Usługa obejmuje wypożyczenia książek, filmów, audiobooków oraz płyt audio. Nie dotyczy pozycji wypożyczanych za kaucją oraz gier planszowych.

Dowóz książek do placówki wskazanej przez czytelnika

Bibliotekarze dostarczają zmówienia samochodem między swoimi filiami. Między placówkami przewieziono ponad 2700 egzemplarzy ze zbiorów bibliotecznych. Usługa staje się coraz bardziej popularna – skorzystało z niej już prawie 1000 osób.

Czytelnik poprzez swoje elektroniczne konto biblioteczne, zamawiając lub rezerwując pozycje, ma możliwość wybrania placówki bibliotecznej, do której zostaną przewiezione wskazane tytuły. Ponadto bibliotekarz może ustawić na życzenie czytelnika stałą placówkę odbioru. Po zamówieniu pozycji nie ma możliwości zmiany wybranego punktu odbioru.

Nieodebranie jednej lub więcej pozycji, które zostały przewiezione do wskazanego przez czytelnika punktu odbioru skutkuje naliczeniem opłaty w wysokości 5 zł.

Program potrwa do końca stycznia 2020 roku.

Źródło zdjęć: freepik.com