spot_img

Na Rajską bez karty bibliotecznej

Od 1 października ze zbiorów i usług Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie można korzystać również bez karty bibliotecznej. Użytkownik może teraz posługiwać się w bibliotece innym dokumentem z imieniem i nazwiskiem spełniającym powszechny standard komunikacji zbliżeniowej.

Bez karty bibliotecznej

Co to oznacza? Od tej pory czytelnicy sami mogą zadecydować czy ze zbiorów biblioteki chcą korzystać przy użyciu tradycyjnej karty bibliotecznej czy przypisać do swojego bibliotecznego konta inny, posiadany już dokument. Na Rajskiej można więc korzystać m.in. z Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, Krakowskiej Karty Miejskiej, Karty Krakowskiej i innych podobnych dokumentów spełniających standard komunikacji zbliżeniowej Mifare. Studenci będą mogli legitymować się elektroniczną legitymacją studencką, a osoby które po 4 marca odbierały dowód osobisty również tym dokumentem – posiadającym już warstwę elektroniczną.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jest zatem jedną z pierwszych instytucji publicznych, które wykorzystają warstwę elektroniczną nowego dowodu osobistego.

– Sam mam wielki sentyment do mojej karty bibliotecznej ale rozumiem osoby, które zdecydowanie wolą minimalizować ilość „plastiku” w swoich portfelach. Im właśnie wychodzimy na przeciw – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.

Strefa dla dzieci w WBP w Krakowie urządzona w szwedzkim stylu

Rezygnacja z obligatoryjnej karty bibliotecznej to kolejne ułatwienie, które z myślą o wygodzie użytkowników wprowadzane jest w Bibliotece na Rajskiej. Przypomnijmy, że dzięki książkomatowi zamówione zbiory odbierać można z WBP w Krakowie przez całą dobę, a żeby ułatwić życie tym, którzy spóźniają się z ich oddaniem, od 1 sierpnia br. płatności w Bibliotece można regulować także kartami płatniczymi.

Rezygnując z posługiwania się kartą warto jednak pamiętać, że niesie to za sobą pewne ograniczenia – utrudnia częste korzystanie z samoobsługowych, bezgotówkowych urządzeń reprograficznych dostępnych na terenie biblioteki (środki na reprografię zapisywane są na kartach bibliotecznych i nie mogą zostać wpłacone na inny dokument), a także ogranicza dostęp do promocji podmiotów zewnętrznych kierowanych do użytkowników biblioteki.

Źródło zdjęć: pixabay.com – NomeVisualizzato