spot_img

Komiks grozy, czyli literackie nowalijki Gaimana

Dni pośród nocy to zbiór komiksów Neila Gaimana, dzięki którym wyrósł on na czołowego twórcę amerykańskiej fantastyki. W jednym wydaniu zebrano pięć jego wczesnych prac. Komu warto je wskazać?

Gaimanowskie nowalijki

Niedawno nakładem Egmontu ukazał się zbiór niewydanych dotychczas w jednym tomie komiksów Neila Gaimana – autora m.in. Koraliny czy Amerykańskich bogów.  Na Dni pośród nocy składa się pięć komiksowych historii: Sandman: teatr nocy; Przytul mnie; Bracia; Drzewa jak bogowie oraz Jack w zieleni. Każde z tych graficznych opowiadań poprzedza krótki komentarz Gaimana dotyczący okoliczności powstania oraz dziejów danego scenopisu. Są to utwory mało znane pochodzące z początków jego twórczości, a sam autor pisze o tych tekstach, że jest „to chyba najtrudniej dostępna rzecz”, jaką zrobił.

Komiks grozy, czyli literackie nowalijki Gaimana

„Jedynymi potworami, które wciąż budzą w nas strach są istoty ludzkie”

Wybrane i zamieszczone w zbiorze historie bez wątpienia można określić mianem komiksów grozy. Ich stylistyka, bohaterowie, akcja są przepełnione upiornymi motywami takimi jak m.in. obłąkany człowiek-roślina, ucieczki przed potworami i żywiołakami, uosobione monstra.

W Gaimanowskich tekstach nie chodzi jednak o strach sam w sobie, pod jego warstwą zawsze kryje się uniwersalne przesłanie,  co wyraźnie widać na przykładzie komiksu Przytul mnie, dotyczącego samotności – zarazy, która „rozszerza się na cały kraj”.

W tych mrocznych obrazach, przepełnionych licznymi nawiązaniami do kanonicznych tekstów kultury (m.in. mitologii, Biblii czy Raju utraconego Miltona) miłośnicy tego gatunku, wsiąknięci w świat amerykańskich komiksów odnajdą coś dla siebie. Nie sposób nie zwrócić uwagi na ich hipnotyzująco-somnambuliczną warstwę graficzną. Tym bardziej więc cieszy fakt, że Egmont wznowił i zebrał te opowiadania w jednym tomie.


TYTUŁ: Dni pośród nocy
AUTOR: Neil Gaiman
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 160

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec