spot_img

Nowe biblioteki – 5 przykładów funkcjonalnych przestrzeni

Biblioteka naszych marzeń – tak etap modernizacji podsumowują bibliotekarze i czytelnicy z Piekar Śląskich. Z funkcjonalnych przestrzeni mogą się również cieszyć mieszkańcy gmin Cedry Wielkie i Oborniki. Zakończył się również projekt remontu MBP w Morągu, zaś przed takim wyzwaniem stoi Krotoszyńska Biblioteka Publiczna.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich

Po trwającym 3 miesiące remoncie do użytku oddana została nowa biblioteka centralna. Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego wymienione zostały zewnętrzne schody prowadzące do biblioteki. Przed wejściem głównym została zainstalowana wrzutnia do książek, pozwalająca na zwrot zbiorów poza godzinami otwarcia biblioteki. Obok stanowiska dyżurnych bibliotekarzy i strefy do odpoczynku pojawiła się specjalna konstrukcja graficzna złożona z podświetlanego szybu górniczego.

Remont obejmował modernizację górnej kondygnacji budynku. Dzięki wyburzeniu niektórych ścian zyskaliśmy dużą, otwartą i funkcjonalną przestrzeń. Strefa dla dzieci i młodzieży została zamieniona z czytelnią, dzięki czemu powstało więcej miejsca do działań edukacyjnych i animacyjnych wokół książek i nowych technologii. Po jednej stronie sali znalazły się urządzenia multimedialne – tablety, drukarka 3D, komputery i telewizor z Xbox. Po drugiej stronie znalazło się miejsce na tradycyjne wyposażenie biblioteki – m.in. książki, gry planszowe, mały stoliczek z krzesełkami i pluszaki dla najmłodszych czytelników. W czytelni została wygospodarowana przestrzeń na niewielką scenę, która będzie służyła na spotkania autorskie, wykłady i prezentacje. W holu biblioteki nadal będzie funkcjonowała kameralna galeria, w której mogą być prezentowane wystawy czasowe twórczości lokalnych artystów, fotografów, kolekcjonerów i pasjonatów – podaje biblioteka.

Na 2020 rok zaplanowano drugi etap inwestycji, który obejmie: wymianę dachu, remont elewacji, windy oraz kondygnacji dolnej, w której znajduje się administracja, izba regionalna oraz sala wystaw.

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP w Piekarach Śląskich (także lead)

Gminna Biblioteka Publiczna w Cedrach Wielkich

Nowoczesne, funkcjonalne przestrzenie posiada również biblioteka, która przez wiele lat przenoszona była z miejsca na miejsce – piszą władze gminy w relacji z otwarcia. Biblioteka ulokowana została w budynku hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej pod nazwą Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Od 2 września mieszkańcy mają do dyspozycji dwa pomieszczenia biblioteki – wypożyczalnię i czytelnię wraz ze stanowiskami komputerowymi.

Więcej: cedry-wielkie.pl

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki – Filia w Ocieszynie

17 sierpnia otwarto filię biblioteczną w Ocieszynie. Filia ta mieści się w nowo wybudowanym budynku świetlicy wiejskiej i zajmuje powierzchnię 64 mkw. Dzięki położeniu na parterze i braku barier architektonicznych budynku osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami dziecięcymi mają ułatwiony dostęp do zasobów biblioteki.

Więcej: strona www biblioteki, fot. BPMiG Oborniki

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera

Od 13 sierpnia Krotoszyńska Biblioteka Publiczna zawiesza działalność. Powodem jest remont biblioteki głównej przy ul. Benickiej 9. Tymczasowy lokal na krotoszyńskim rynku zostanie otwarty w połowie września.

Projekt „przebudowa z rozbudową o szyb windowy zewnętrzny budynku Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej wraz ze zmianą aranżacji i kolorystyki wnętrz” zakłada m.in.: dostosowanie obiektu do wymogów przeciwpożarowych, zapewnienie dostępu do biblioteki dla osób niepełnosprawnych, zmianę układu i przeznaczenia pomieszczeń na wszystkich piętrach budynku, rozbudowę o szyb windowy i związaną z nim rampę podjazdową, zmianę aranżacji i kolorystyki wnętrz.

Więcej: strona www biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu

Od 14 czerwca czytelnicy mogą korzystać z nowej biblioteki. Projekt „Remont i zakup wyposażenia do MBP w Morągu”, za łączną kwotę 980 tys. zł, zakładał m.in. wyremontowanie piwnic, holu i pomieszczenia biurowego, elewacji oraz wyposażenie biblioteki w sprzęt elektroniczny oraz meble biurowe i magazynowe.

MBP w Morągu MBP w Morągu

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP w Morągu