spot_img

Listy schowane w bibliotece

Czy biblioteka może być miejscem wymiany sekretnych listów? Papierowe serca to powieść, w której właśnie tu dochodzi do wymiany zagadkowej korespondencji dwójki młodych ludzi.

„To Ty odłożyłeś książkę Puk z Pukowej Górki Kiplinga na półkę z literą »M«?”

Główni bohaterowie powieści Elisy Puricelli Guerry to dziewczyna i chłopak – dwoje nastolatków, uczęszczających do tej samej tajemniczej szkoły. Nastolatka wkłada do książki Puk z Pukowej Górki mało znaczący liścik, który chłopak odczytuje, a następnie na niego odpisuje. Tak zaczyna się ich korespondencja: już po kilku wymienionych karteczkach nadają sobie imiona Dan i Una (zaczerpnięte właśnie z powieści Rudyarda Kiplinga), zwierzają się sobie i wchodzą w głębszą relację. Wraz z kolejnymi listami na jaw wychodzą niepokojące fakty, związane z miejscem ich przebywania. O co właściwie chodzi w tej zagadce?

„moje serce jest naprawdę z papieru, tak kruche, że wszystko mu zagraża”

Papierowe serca nawiązują swoją formą do klasycznej powieści epistolarnej. Niemal cały tekst stanowią listy wymieniane pomiędzy bohaterami. Młodzi ludzie stopniowo poznają siebie i odsłaniają przed korespondentem fakty ze swojej biografii. Guerra miesza w tym tekście motywy typowych nastoletnich kłopotów (problem zaakceptowania siebie, radzenia sobie z emocjami, kompleksów) z wątkiem sensacyjnym. Choć dużo bardziej podobała mi się inna powieść tej autorki, Ucieczka z Krainy Czarów, nawiązująca do Lewisa Carolla – to myślę, że młodzież znacznie mocniej zidentyfikuje się z Uną i Danem niż z mieszkańcami Krainy Kier.

Lustrzane inspiracje

Wiesz, pomyślałem o książce, której moglibyśmy używać do wymiany wiadomości, gdy będę czytać Kiplinga: Alicja w Krainie Czarów. Założę się że ją znasz. Ale szukałem jej, tu w bibliotece, i nie znalazłem.

W wiadomościach wymienianych przez głównych bohaterów notorycznie pojawiają się klasyczne powieściowe tytuły (m.in. Moby Dick czy Trzej muszkieterowie). Liściki Dana i Uny idealnie nadadzą się na biblioteczne podchody. Przygotujcie kartki z ich korespondencją, odsyłające młodzież do konkretnych pozycji i zachęćcie uczestników podchodów, aby sami rozwiązali tajemnicę bohaterów.

3 inspiracje na nieszablonowe działania


TYTUŁ: Papierowe serca
AUTOR: Elisa Puricelli Guerra
TŁUMACZ: Krystyna Szulczyńska
WYDAWNICTWO: Akapit Press
LICZBA STRON: 240
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawic