spot_img

Lustro w Krainie Czarów

Elisa Puricella Guerra w powieści Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier z precyzją i gracją konstruuje odpowiednik fabularnego świata Lewisa Carolla. Akcja książki toczy się w czasach poprzedzających tyranię czerwonej władczyni. Zachęcam do przyjrzenia się tej historii i zainspirowania starymi-nowymi bohaterami!

„O królowej Kier wiemy tylko tyle, że jest zła i chce każdemu ściąć głowę”

Jeżeli zauroczył Was świat wyczarowany przez autora Alicji w Krainie Czarów oraz O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra, to równie dobrze poczujecie się czytając swoisty prequel tej historii. Elisa Puricella Guerra cofa się bowiem do czasów młodości Królowej Kier.

Trzynastoletnia jeszcze bezimienna „przyszła królowa” z dezaprobatą patrzy na dworskie otoczenie. Denerwują ją zwyczaje kultywowane przez jej rodziców, bezskutecznie usiłuje migać się od gry w krokieta za pomocą flamingów, powszechne ścinanie głów budzi jej głęboki sprzeciw – dziewczyna zwyczajnie nie chce rządzić. Co postanawia zrobić buntownicza nastolatka? Przyszła królowa wymyka się z pałacu, aby odnaleźć czas i zmienić swoje przeznaczenie…

Lustro w Krainie Czarów

Nowe oblicze ponadczasowej opowieści

Historia Guerry to przede wszystkim dobrze znani z Carollowskich opowieści bohaterowie, rekwizyty i przestrzenie, takie jak Kot-dziwak, Kapelusznik, jedzenie i napoje, które pozwalają zmieniać swoją wielkość. Autorka doskonale oddaje ducha tej ponadczasowej opowieści adaptowanej przez ogromną liczbę scenarzystów i literatów – nie ukrywam, że przyszła królowa do złudzenia przypomina mi Burtonowską bohaterkę z Alicji po drugiej stronie lustra, łamiącą schematy swojej epoki i sprzeciwiającą się konwenansom.

Literacki hołd

Bardzo zgrabnym literackim, oddającym hołd Carollowi zabiegiem jest nawiązanie do historii powstania Alicji w Krainie Czarów (autor pierwotnie opowiadał tę historię małej Alicji Pleasance Liddell i jej dwóm siostrom) – w Ucieczce z Krainy Czarów narrator również przedstawia swoją historię trzem zasłuchanym dziewczynkom. Warto na koniec wspomnieć, że tą literacką historię umilają proste i jednocześnie dopasowane do magicznego świata czarów ilustracje, między innymi ujmujący swoim uśmiechem magiczny kot.

Lustro w Krainie Czarów

Lustrzane inspiracje

Carollowski świat Krainy Czarów od wielu lat rozpala wyobraźnię młodych czytelników. Warto uzupełnić księgozbiór o tytuł Guerry i zaprosić małych odbiorców do świata magii, która nigdy się nie kończy. Buteleczki z rozmaitymi napisami (nie tylko „Zjedz mnie”, ale również „Przeczytaj mnie”, „Rozwiń mnie”); poszukiwania bibliotecznego królika, czytanie z lustrzanej książki, w której słowa zapisano od strony prawej do lewej – to tylko niektóre pomysły inspirowane światem Alicji. Wyruszcie w czytelniczą wyprawę śladem znikającego kota!

Insta Novels, czyli klasyki w nowym wydaniu na telefonie


TYTUŁ: Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier
AUTOR: Elisa Puricelli Guerra
ILUSTRATOR: Gloria Pizzilli
TŁUMACZ: Monika Motkowicz
WYDAWNICTWO: Akapit Press
LICZBA STRON: 270
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec