spot_img

Book Bot – robot, który odbierze książki i zwróci je do biblioteki

Dolina Krzemowa nie przestaje zaskakiwać. Właśnie rozpoczęto tutaj pilotażowy program „Book Bot”. Za pomocą specjalnego bezzałogowego robota czytelnicy mogą oddać książki do biblioteki w miejscu przez siebie wskazanym.

Od 19 lutego 2019 roku Mountain View Library w Stanach Zjednoczonych zaoferowała swoim czytelnikom nową usługę. Wszystkim tym, którzy są zabiegani lub nie mogą przyjść do biblioteki pomoże Book Bot – robot na kółkach, który odbierze książki i zwróci je do siedziby biblioteki. Został on stworzony w studiu Google i wyprodukowany w Area 120.

Book Bot – robot, który odbierze książki i zwróci je biblioteki

Robot, mogący zabrać na swoim pokładzie do 10 książek lub innych materiałów bibliotecznych (w zależności od wielkości), o wymiarach 71 cm długości na 46 cm szerokości i 81 cm wysokości, przemierza uliczki Silicon Valley z prędkością 7,5 kilometra na godzinę. Dodajmy, że mimo tych gabarytów pojazd waży 45 kilogramów. Jak przystało na pojazd na kółkach, Book Bot ma zainstalowane kamery, lokalizator oraz reflektory. Te ostatnie pomagają w poruszaniu się w ciemnościach, ale też ułatwiają użytkownikom obserwację i oczekiwanie na przyjazd pojazdu pod drzwi domu. Na razie Book Bot nie jest dostosowany do jazdy przy złych warunkach pogodowych.

Jak zamówić Book Bot?

Wystarczy na stronie internetowej bookbot.area120.com, bez konieczności logowania, określić swoją lokalizację (ważne by mieściła się ona w obszarze usługi), wybrać czas odbioru (datę i godzinę), podać numer swojego telefonu i czekać na przyjazd.

Book Bot – robot, który odbierze książki i zwróci je biblioteki

Book Bot na razie jest w fazie testowej. Pracę odbywa tylko w czwartki w godzinach od 11 do 20.

Działanie i jedną z podróży Book Bota możecie zobaczyć na poniższym filmie. Zwróćcie uwagę na miny przechodniów i reakcje społeczności.

Instrukcję obsługi Book Bota możecie poznać w FAQ przygotowanym przez Mountain View Library.

Rosnąca popularność

Warto dodać, że usługa jest bezpłatna, a jej popularność została doceniona przez użytkowników. W ten sposób (i oczywiście mając na uwadze ograniczenia bagażowe robota) przyjazd Book Bota trzeba rezerwować z tygodniowym wyprzedzeniem. Na ten moment badane są przeszkody jakie na swojej drodze spotyka Book Bot. Wnioski pomogą ulepszyć usługę. Nie wykluczone, że w przyszłości Book Bot miałby także dostarczać lektury do domu czy kawiarni w której jesteśmy umówieni ze znajomymi.

Jak myślicie czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce?

Pociąg do książek w nowojorskiej bibliotece

Czy abolicja jest skutecznym sposobem na czytelników?

Zdjęcia: Mountain View Library