spot_img

10 kącików dla dzieci z pomysłem

Co zrobić, aby zachęcić do czytania książek już od najmłodszych lat? Z pewnością pomoże dobrze zaaranżowana przestrzeń specjalne dla małych czytelników. Oto 10 kącików dla dzieci z całej Polski!

Przytulne, kolorowe, bajeczne i kreatywne… kąciki dla dzieci, które zachęcają nasze pociechy do czytania i rozwijania wyobraźni poprzez zabawę z książkami.

Zobaczcie zwycięskie biblioteki, które włączyły się w fotograficzną zabawę na Facebooku Lustra Biblioteki. Spośród 100 zgłoszeń bibliotekarzy wybraliśmy z Wydawnictwem Egmont 10 najciekawszych kącików dla dzieci! Warto podpatrzeć niektóre rozwiązania i wdrożyć je u siebie – większość z nich można zrobić nawet w najmniejszej bibliotece i niewielkim kosztem.

W nagrodę każda z bibliotek do swojego kącika otrzyma zestaw najnowszych książek z serii “Czytam sobie” ukazujących się pod patronatem Lustra Biblioteki!

Wygraj książki dla biblioteki!

Kolejność zdjęć losowa – Gratulacje 🙂

Wiktoria Kisielewska: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin, w której czas kolorowo płynie. Jest czytanie i zabawa w naszym kąciku malucha to podstawa! Krasnoludki tu czytają…ups, bo z regałów nam spadają.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin

Renata Cieślak: Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku. Kącik dla dzieci – Chatka Babci Jagi.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku

Aleksandra Dobrzeniecka: Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce. Nasz dziecięcy kącik mieści się przy regałach z literaturą dziecięcą. Młody czytelnik może korzystać z wielu gier planszowych i puzzli, które może rozłożyć na kolorowych stolikach, albo bezpośrednio na podłodze – do siedzenia wtedy służą mu kolorowe pufy. Dla najmłodszych do zabawy mamy klocki plastikowe i drewniane oraz pluszowe maskotki. Z kącika korzystają zarówno dzieci, które są już samodzielnymi czytelnikami – wtedy siadają sobie na pufach, albo specjalnie przeznaczonym do tego siedzisku w regale – i czekają u nas na zajęcia dodatkowe, jak i najmłodsi czytelnicy, którzy mają gdzie obejrzeć książeczki i wybrać sobie te, które chcą wypożyczyć do domu. Wszystkie dzieci mają wolny dostęp do półek. Mogą samodzielnie wybierać książki i czynią to z radością. Rozwijają swoje zainteresowania poszukując literatury tematycznej. Kącik, w którym jest łatwy dostęp do książek, jest formą wyciszenia, ale także doskonałym miejscem do dzielenia się z rówieśnikami swoimi zainteresowaniami i polecaniem sobie wzajemnie ciekawych książek.

[aktualizacja: chochlik wpisał zły opis, tj. „Katarzyna Jezierska: A oto Kącik Malucha w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie. Zapraszamy i pozdrawiamy”. Nagroda wędruje oczywiście do biblioteki w Dąbrówce, której zdjęcie zostało dobrze zamieszczone]
Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce

Magdalena Pepłońska: Miś Uszatek, Paddington, Kubuś Puchatek, Miś Biblioteczny, tak jak wszystkie dzieci kochają Miejsce Animacji Kultury w @Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Bo tutaj jest kolorowo, wesoło i przyjaźnie. Misie chce czytać i dzieciom też!!!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie: Kącik dla maluchów w konwencji literackiej „Alicja w Krainie Czarów” przenosi dzieci w fantastyczny świat książki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie

Iwona Blank: Biblioteka SP 22 przy ładnej pogodzie proponuje swoim czytelnikom „kącik pod chmurką”. Wszyscy korzystający zgodnie twierdzą, że w miłych okolicznościach przyrody czytanie to mega przyjemność.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku

Justyna Pałka: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin – Oddział dla dzieci i młodzieży. W naszym kąciku malucha można znaleźć książeczki dla dzieci już od 3 miesiąca życia. To tutaj dzieci ciekawie i kreatywnie spędzają czas nie tylko na czytaniu i przeglądaniu bajeczek, ale mają możliwość zabawy z różnymi maskotkami, grami i puzzlami. Znajdziemy też tutaj różne czasopisma dla najmłodszych czytelników. To tutaj zaczyna się ich wielka przygoda z książką i słowem pisanym.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin

Makowski Bibliotekarz: Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Mazowieckim
Kącik zabaw w naszej bibliotece mamy.
I dzieci do niego zapraszamy!
Możesz mały czytelniku usiąść sobie przy stoliku.
Coś fajnego narysować lub postacie kolorować.
Misie, lalki tu czekają, do czytania zachęcają!!

Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Mazowieckim
Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Mazowieckim

Halina Sekuła: Gminna Biblioteka Publiczna w Górznie. Z naszego kącika korzysta codziennie wiele dzieci z rodzicami, odwiedzają nasz kącik zabaw grupy przedszkolne, także dzieci ze świetlicy szkolnej, także uczniowie szkoły podstawowej. Tu zawsze jest gwarno. Dzieci bawią się, ale także uczestniczą w głośnym czytaniu i bibliotecznej edukacji. Polecamy się!

Gminna Biblioteka Publiczna w Górznie
Gminna Biblioteka Publiczna w Górznie

Malwina Szydłowska:
Biblioteka szkolna w Starym Polu,
Domek mamy tu niewielki,
Który wzbudza zachwyt wszelki.
Książki dla najmłodszych prezentuje,
Czytanie u nich kształtuje.
Każdy czytelnik o tym wie,
że u nasz nigdy nie zanudzi się.
Czas wolny u nas spędza ten,
kto książki kocha, ja to wiem!

Biblioteka szkolna w Starym Polu
Biblioteka szkolna w Starym Polu

Jeszcze więcej inspiracji na kącik dla dzieci

Na zdjęciu promującym artykuł możecie podziwiać kącik dla dzieci w Krowoderskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, którą odwiedziłam w 2016 roku. Sala dla dzieci intryguje „Tajemniczym ogrodem”, czyli półką z zabawkami. Wzdłuż ścian ustawiono regaliki oraz ścienną tablicę do malowania. Zainstalowano też projektor do wyświetlania filmów. Całe wnętrze powiększają lustra z kolorowymi ramami.

Natomiast na zdjęciu promującym zabawę prezentowany był kącik dla dzieci w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Zachęcam również do zobaczenia innych kącików dla dzieci na fanpage’u Lustra Biblioteki!