spot_img

To nie bajka! – opolski Pokój Bajek

Drogę do Pokoju Bajek zna każde dziecko w Opolu: wejdź do szarego budynku ze szkła i betonu, kieruj się na pierwsze piętro. Odkryjesz tu najbardziej kolorowe z miejsc. Starsze dzieci wbiegają do wypożyczalni po schodach, młodsze w wózkach i nosidłach wraz z rodzicami wjeżdżają windą. Natalia Wojtenek zdradza, co sprawia, że tak chętnie przychodzą do biblioteki.

Mamo, Tato – chcę do biblioteki!

Może to dlatego, że za kontuarem witają ich zawsze uśmiechnięte, dobrze znane dzieciom bibliotekarki? Każdego dnia odwiedzają nas grupy z opolskich szkół i przedszkoli. Scenariusze zajęć, które dla nich przygotowujemy, muszą być przede wszystkim nieszablonowe. Na kolorowej wykładzinie między jasnymi regałami na przedszkolaków i uczniów czeka mnóstwo przygód. Dzieci, które przychodzą na zajęcia w tygodniu, przyprowadzają do nas w weekendy rodziców.

W każdą „Sobotę z Mamą i Tatą” odkrywają specjalnie wybraną opowieść. Starannie wybieramy przedstawianą lekturę. Młodzi czytelnicy wraz z rodzinami poznają czasem smutną, czasem wesołą, ale zawsze piękną i mądrą bajkę. Po przeczytaniu książki w ruch idą nożyczki, kleje i kolorowe brystole, a dzieci przy małej pomocy rodziców tworzą prawdziwe arcydzieła. Nic dziwnego, że na rodzinną sobotę przybywają chętnie. To jednak nie jedyne atrakcje, na jakie dzieci mogą liczyć w naszej wypożyczalni.

Pokój Bajek

Jak w Osace tak i w Opolu

W naszej pracy często korzystamy z niewielkiej drewnianej skrzynki. Zapraszamy młodych czytelników na spotkanie z japońską sztuką opowiadania bajek. Teatrzyk Kamishibai znalazł w Opolu grono stałych odbiorców. Dla zachodu azjatycką sztukę opowiadania bajek odkryła bibliotekarka pasjonatka. Sushi? Aikido? Kimono? Na pytanie, co kojarzy się z Japonią, stali czytelnicy odpowiadają zgodnie „Kamishibai”. Nie trzeba więc wyjeżdżać na dalekie wyprawy, aby poznać egzotyczne zwyczaje. W wakacje warto zostać w Opolu, bo w Wypożyczalni dla Dzieci dużo się wtedy dzieje!

Kreatywne wakacje i szalone ferie

Jaka jest największa zaleta wakacji? Zajęcia w bibliotece! Opolskie bibliotekarki wiedzą, jak zagrać marsza na gazecie albo wyczarować slime z mieszanki kleju i płynu do płukania tkanin. Każde zajęcia rozpoczynamy od czytania książki i rozmowy na przewodni temat zajęć.

Kim był Jimi Hendrix i którą melodię poznajemy najwcześniej? Co łączy Lewandowskiego i Monę Lisę? Czy można ożywić Małego Księcia na tablecie i jak zbudować rakietę z papierka po muffinkach? Znamy odpowiedzi na te i tysiące innych szalonych pytań i nie wahamy się podzielić nimi z dziećmi! Uważamy jednak, że biblioteka to nie tylko miejsce, w którym zdobywa się wiedzę. Dajemy dzieciom okazję do pochwalenie się swoimi talentami na specjalnie organizowanych konkursach.

Pokój Bajek

Rywalizacja i śmichy-chichy

Od lat w Pokoju Bajek organizujemy Międzyprzedszkolną Zabawę Literacką oraz Spotkania Teatralne Przedszkolaków. Obie imprezy to wielkie przeżycie dla naszych dzieci. W czasie zabawy literackiej młodzi zawodnicy odpowiadają na pytania i rozwiązują zagadki związane ze znanymi i lubianymi opowiadaniami dla dzieci. Każda dobra odpowiedź to cenny punkt, a także słodki cukierek zdobyty dla drużyny. W czasie zabawy nagradzamy: znajomość omawianej książki, refleks i poczucie humoru. Podczas zawodów słoiki na cukierki napełniają się szybko, a duch dobrej rywalizacji wywołuje okrzyki dopingujące zawodników i wybuchy śmiechu.

Niemniej emocji wywołują spotkania teatralne. Zaprzyjaźnione z nami przedszkola wystawiają własny spektakl, przygotowują kostiumy i scenografię. Występy przed rówieśnikami to nie tylko radość, ale i trema. Na szczęście wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze i w dobrze znanej wszystkim przedszkolakom bibliotece. Wielu naszych czytelników może pochwalić się tym, że w bibliotece zdarzyło im się nawet nocować!

Porozmawiaj z pisarzem

Promujemy wartościową literaturę dla najmłodszych. Dbamy, aby na półkach znajdowały się zarówno nowości, jak i książki znane i cenione od pokoleń. Ważne jest dla nas, aby młodzi czytelnicy mieli okazję poznać autorów ulubionych książek. Gośćmi naszej wypożyczalni byli m.in. Justyna Bednarek, Beata Ostrowicka, Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Kossowka, Anna Filiks, Jarosław Mikołajewski, Paweł Beręsiewicz, Tomasz Szwed, Kazimierz Szymeczko. Dzieci chętnie pytają o okoliczności powstania ulubionych historii i proszą o autografy.

Nie tylko książki

Trudno jest w krótkim artykule zmieścić wszystkie przygody, uśmiechy, pytania i odpowiedzi, które zdarzają się w naszym Pokoju Bajek. Możemy opowiedzieć, że organizujemy zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, których tematem przewodnim są literatura, sztuka, historia, aktualne wydarzenia. W Pokoju Bajek można także wypożyczyć gry planszowe, prasę dziecięcą oraz wydawnictwa dla nauczycieli. Na maluchy czekają u nas puzzle, klocki i pluszaki. Rozmawiamy z naszymi czytelnikami, staramy się być na bieżąco z ich potrzebami i upodobaniami. Motywują nas wizyty stałych bywalców i zapisy nowych rodzin, laurki od dzieci, podziękowania od rodziców. Pokój Bajek to nazwa, która zobowiązuje i miejsce, do którego chce się wracać – zapraszamy serdecznie!

Natalia Wojtenek

Odwiedź Pokój Bajek wirtualnie klikając TUTAJ!

Artykuł stanowi element promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach nagrody wygranej w konkursie Lustra Biblioteki.

Mediatekarze, czyli o supermocach bibliotekarzy z Opola