spot_img

Nowe biblioteki – miejsca spędzania wolnego czasu

Oto dwie nowo otwarte biblioteki w Wieliczce oraz Dąbrowie Górniczej. Ich wnętrza to miejsca do czytania, ale i spęczania wolnego czasu. Nowy obiekt biblioteczny powstanie też w Zawoi.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi

– Nowy obiekt o powierzchni całkowitej 2300 m² będzie mieścił: otwartą przestrzeń biblioteczną podzieloną na strefy dostosowane do potrzeb wszystkich czytelników, salę widowiskowo-kinową, sale multimedialne i dydaktyczne oraz pracownie kultury i przestrzenie biurowe. Wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w nowoczesne systemy meblowe oraz narzędzia edukacyjne. Ponadto z poziomu wszystkich kondygnacji zaplanowano dostęp do tarasów, które będą stanowić strefę dla różnych aktywności społeczno-kulturowych. Obsługa komunikacyjna obiektu zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Marcin Pająk, wójt Zawoi.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi

Wartość inwestycji to 2 mln zł. Budynek ma powstać do 31 grudnia 2020 r.

Więcej: Nowa książnica w Zawoi już za półtora roku, strona www biblioteki, fot. MK 3D Projekt

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce

16 września 2018 roku otwarto Mediatekę w Wieliczce. Teraz to centrum aktywności lokalnej i miejsce spędzania wolnego czasu. Kompleks mający prawie 2500 mkw. powierzchni użytkowej, budowano od 2015 r. Inwestycja kosztowała 22 mln zł.

Oprócz wypożyczalni, dla czytelników dostępne będzie również miejsce do pracy indywidualnej, kawiarnia oraz miejsca na warsztaty i spotkania, sala widowiskowo-kinowa oraz piękny hol, na którym będą odbywać się wystawy i wernisaże. Podstawą projektu wnętrza biblioteki było stworzenie otwartej przestrzeni, która spełnia kilka funkcji. Dominuje tu biel i szarość z kontrastującymi elementami zieleni oraz elementami drewna.

Więcej: strona www biblioteki, galeria zdjęć z otwarcia

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Filia nr 8 w Strzemieszycach Wielkich

– Trzeba przyznać, że nowatorska koncepcja architektoniczna wygląda ciekawie, a rozkład pomieszczeń funkcjonalnie. Jest winda, co sprawia, że każdy dostanie się bez problemu na każde piętro tej instytucji, która teraz pełnić będzie rolę lokalnego centrum kultury. A pomoże w tym między innymi nowoczesna sala audiowizualna z antresolą oraz duże przestrzenie, w których można aranżować przeróżne wydarzenia artystyczne i kulturalne – tak o nowej bibliotece pisze Piotr Sobierajski w „Dzienniku Zachodnim”.

Więcej: Dąbrowa Górnicza: tak wygląda nowa biblioteka w Strzemieszycach. Jest nowoczesna i funkcjonalna, strona www biblioteki, fot. MBP facebook (także lead)