spot_img

360 tys. książek z wierszami dla dzieci trafi na oddziały położnicze

Do połowy 2019 r. na oddziałach położniczych w całym kraju zostanie rozdanych 360 tysięcy książek z wierszami dla dzieci – poinformował Instytut Książki. W wyprawkach dla świeżo upieczonych rodziców i ich pociech czekają wiersze polskich poetów.

Pierwsze wiersze dla…

W publikacji Instytutu Książki Pierwsze wiersze dla… znalazły się utwory poetów takich jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Joanna Papuzińska oraz Ludwik Jerzy Kern.

– Zdajemy sobie sprawę jako Instytut Książki, że czytanie i przygoda z czytaniem rozpoczyna się tak naprawdę od kołyski i chcemy z jednej strony zachęcić rodziców do tego, żeby czytali dzieciom, ale z drugiej też rozwijali relacje rodzinne, bo tak naprawdę głośne czytanie w rodzinie powoduje to, że ludzie zbliżają się do siebie. Wiemy, że dla rodziców bardzo ważne jest nawiązywanie relacji z dziećmi, jest także bardzo wiele sposobów na to, a jednym z nich jest właśnie czytanie – mówi Katarzyna Kucik, koordynatorka akcji.

Wyprawki szpitalne

Jak zapowiadali przedstawiciele Instytutu Książki podczas 9. Warszawskich Targów Książki docelowo pakiety z wierszami mają objąć wszystkie zainteresowane szpitale. Aktualnie, w ramach kontynuacji akcji, na liście jest 360 placówek, w których dla młodych rodziców i ich pociech czekają wyprawki szpitalne. Każda składa się z książki Pierwsze wiersze dla… wraz z broszurą przedstawiającą korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia.

– Książki Pierwsze wiersze dla…, które od 2017 r. rozdajemy najmłodszym dzieciom w szpitalach, to pierwszy element większej całości. Pracujemy właśnie nad jej dalszymi etapami. To rodzaj pracy organicznej, którą chcemy kontynuować i poszerzać, aby nawyk czytania od najmłodszych lat zaprocentował w dorosłym życiu tych dzieci – zaznaczył Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Zachęcam do zobaczenia materiału wideo z akcją „Książką połączeni” na stronie instytutksiazki.pl

Rośnij z biblioteką!

O akcji Instytutu Książki i innych projektach startbookowych można również przeczytać w majowym numerze miesięcznika „Biblioteka Publiczna”. Znajdziecie tu odpowiedź na pytania: Jak zachęcić rodziców do czytania dzieciom od kołyski? oraz Jak biblioteka może pomóc w kształtowaniu nawyku czytania?

Rośnij z biblioteką! – czyli projekty startbookowe