spot_img

Książkowe Emporium odkryte z wielkim sukcesem

– 1930 uczestników, 105 warsztatów i 45 bibliotek – to efekty akcji „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Były „Szaleństwa z Panną Jones”, zagadki detektywistyczne, escape room, gry z questami bibliotecznymi, loterie i promocja czytania. Dzięki warsztatom książka Sylwii Bishop zyskała kontynuację, a tytułowe emporium powiększyło się o niewiarygodne sale.

Na tropie Książkowego Emporium

Oglądanie relacji było samą przyjemnością. Poprzez zaangażowanie bibliotek udało się zaktywizować czytelników i zaprosić nawet tych, którzy do tej pory nie bywali w tym miejscu. Dzięki warsztatom zdanie dzieci i młodzieży na temat bibliotek i księgarń zmieniło się diametralnie. Bibliotekarze pokazali, że miejsca te są modne i kryją się tu nie tylko interesujące książki, ale i można wziąć udział w zaskakujących i kreatywnych warsztatach. Co najważniejsze, oprócz promocji samych książnic, podczas warsztatów uczestnicy starali się znaleźć sposób na naukę czytania. Swoje porady zapisali na widokówkach i listach, które wysłali do Znajdy Jones.

Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki
Książkowe Emporium odkryte
fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie

Prawie wszystkie biblioteki zorganizowały założenia przygotowanego scenariusza, ale i urozmaiciły go o nowe atrakcje. Najpopularniejszymi aktywnościami były:

  • projektowanie księgarni, gdzie budowano i wymyślano nowe niesamowite sale (nawet z chrupków kukurydzianych i prawdziwych materiałów),
  • poszukiwanie ukrytego rękopisu,
  • warsztaty fałszerskie z użyciem różnych metod (od farbowania papieru lukrecją po sprawdzony sposób z herbatą),
  • loteria z ukrytymi książkami,
  • zajęcia kaligraficzne (tradycyjne, jak i z wykorzystaniem aplikacji POLONA Typo),
  • wyszukiwanie informacji w słownikach.
Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Publiczna w Sokółce
Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Miejska w Łodzi, Filia nr 25
Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Murowana Goślina
Książkowe Emporium odkryte
fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku

Książkowe Emporium odkryte

Warsztaty były kreatywne i przygotowane z pomysłami niczym cała paleta barw. Biblioteki, te małe i duże, w całej Polsce zorganizowały łącznie 105 warsztatów, na które przybyło aż 1930 uczestników! W pierwotnym założeniu akcji miało odbyć się 50 spotkań. To tylko pokazuje, jak akcja przypadła do gustu nie tylko bibliotekarzom, ale przede wszystkim czytelnikom. Kilku bibliotekarzy zapowiedziało powtórne warsztaty i ponowne wykorzystanie otrzymanych materiałów (dostępne dla każdego TUTAJ do pobrania).

– Warto zaznaczyć, że biblioteki organizowały więcej niż jedne warsztaty, jak to było pierwotnie założone w warunkach udziału w akcji. Biblioteka Publiczna w Suwałkach zaangażowała się ponad normę, organizując 13 warsztatów, na które przyszło aż 275 osób! Podobnie GBP w Konstantynowie, gdzie podczas 17 warsztatów bawiono się z 262 uczestnikami. Z kolei w BP w Sępólnie Krajewskim na 12 warsztatów przybyło łącznie 257 małych i dużych fanów książki „Panna Jones i Książkowe Emporium” – podsumowuje Barbara Maria Morawiec, organizatorka i red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki. – Jestem dumna z wszystkich bibliotek biorących udział w akcji. Dziękuję za wspaniałe i nieraz nieoczekiwane zaskoczenia oraz wrażenia jakie towarzyszyły oglądaniu nadesłanych relacji, prezentacji oraz filmów.

Książkowe Emporium odkryte
fot. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
Książkowe Emporium odkryte
fot. Szkolna Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Ubieszynie
Książkowe Emporium odkryte
fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu
Książkowe Emporium odkryte
fot. Szkolna Biblioteka w Stepnicy
Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajewskim
Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Publiczna w Sokółce
Książkowe Emporium odkryte
fot. Filia Publiczno-Szkolna nr 1 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu
Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostrzeszów
Książkowe Emporium odkryte
fot. Biblioteka Miejska w Łodzi, Filia nr 25
Książkowe Emporium odkryte
fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
Książkowe Emporium odkryte
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach
Książkowe Emporium odkryte
fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

Najlepsza relacja w Polsce

W drugim etapie zgodnie z regulaminem biblioteki walczyły o nagrodę dodatkową w postaci 20 nowości wydawniczych od Wydawnictwa Zielona Sowa. Dla przypomnienia dodam, że zaledwie w 4 minuty rozeszły się przygotowane pakiety dla bibliotek. Po zgłoszeniu nr 195 zamknęłam formularz, a wyłonione 50 pierwszych bibliotek przystąpiło do realizacji kolejnego etapu.

Dwuosobowe jury, w składzie Barbara Maria Morawiec oraz Anna Bukowska, jednomyślnie wyłoniło zwycięzcę. Nagroda książkowa trafi do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie.

Książkowe Emporium odkryte
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

– Po pierwsze organizatorzy wykorzystali bardzo atrakcyjną dla dzieci formułę escape room, po drugie całe warsztaty wyszły poza budynek biblioteki. Dzieci poznały pobliską księgarnię, dowiedziały się też czym różni się praca księgarza od bibliotekarza. Na czas warsztatów księgarnia zamieniła się w Księgarnię pod Białym Jeleniem (pojawia się w książce). Organizatorzy przygotowali dla dzieci bardzo wartościową i równocześnie bardzo atrakcyjną zabawę. Wykorzystali grafiki i elementy z książki, podczas warsztatów dzieci poznały sale, które pojawiają się w Książkowym Emporium Montgomery’ego – zaznacza Anna Bukowska, PR Manager, Wydawnictwo Zielona Sowa. – To nagroda za pomysłowość, zaangażowanie i realne wykorzystanie książki podczas warsztatów! Wielkie brawa i słowa uznania! I dla organizatorów i dla dzieci! – uzasadnia wybór PiMBP w Oławie.

Książkowe Emporium odkryte
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

– Udział w konkursie „Odkrywamy Książkowe Emporium” był inspiracją do wykorzystania zupełnie nowej dla nas formy zajęć. Escape Room okazał się strzałem w dziesiątkę. Choć zadanie nie było łatwe, już samo planowanie imprezy bardzo mnie „wciągnęło” oraz pobudziło wyobraźnię i kreatywność – mówi Lucyna Nowak, która zgłosiła PiMBP w Oławie i zajęła się organizacją wydarzenia – Historia Znajdy Jones, ze względu na zagadkowy i pełen napięcia charakter, była bardzo wdzięcznym tematem do opracowania nowych, ciekawych zajęć dla dzieci. Tajemnicze zadania, łamigłówki, poszukiwanie wskazówek i niespodzianki ukryte w „salach” Książkowego Emporium sprawiły, że zabawa całkowicie pochłonęła uczestników i sprawiła im dużo frajdy. My jako prowadzący także świetnie się bawiliśmy a radość dzieci była dla nas największą nagrodą. Cieszę się, że impreza odniosła tak duży sukces. Na pewno jeszcze nie raz ją powtórzymy, gdyż otrzymujemy już kolejne zgłoszenia klas, które również chciałyby „Odkryć Książkowe Emporium”– z dumą dodaje bibliotekarka z Oławy.

Relacje z bibliotek

W nagrodę za czynny udział postanowiłam, że najciekawsze relacje przesłane przez biblioteki będą stopniowo publikowane w Lustrze Biblioteki! Sprawdźcie, czy wasza biblioteka trafi na stronę główną i Facebooka Lustra Biblioteki.

Na początek zwycięska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie. Brawa i gratulacje!

Odkrywamy Książkowe Emporium – czyli biblioteczny Escape Room

Zdjęcia: mat.pras.