spot_img

Odkrywamy Książkowe Emporium – czyli biblioteczny Escape Room

Plany Eliota pokrzyżujemy i rękopisy sfałszujemy! – to hasło przygotowane przez młodych czytelników oławskiej biblioteki, która zaprosiła do odkrywania Książkowego Emporium. Czy znaleźli odpowiedzi na wszystkie zagadki? Czy pokrzyżowali plany i uratowali tytułowe Książkowe Emporium? Zobaczcie sami i poczujcie się jak na karuzeli! 

25 uczniów klasy IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie i świetny pomysł na organizację warsztatów sprawiły, że Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej udało się wygrać nowości wydawnicze i zdobyć tytuł najlepszej relacji z warsztatów w całej Polsce.

Książkowe Emporium odkryte z wielkim sukcesem

Biblioteczny Escape Room

Czytelnia oddziału dziecięcego została udekorowana w klimacie Książkowego Emporium. Szczególną uwagę zwracały: Postać Wollupa (manekin ubrany w długi płaszcz i ciemny beret), czerwono-biała taśma ostrzegawcza zawieszona w drzwiach muzeum oraz napis „STOP” oraz stoliki w różnych punktach wypożyczalni i czytelni z nazwami „sal” Emporium i książkami pasującymi do poszczególnych sal. W salach oraz dodatkowych punktach rozmieszczone były zamknięte w kopertach zadania, wskazówki i łamigłówki.

Impreza zorganizowana została w formie Escape Roomu w dzień wewnętrzny, co pozwoliło zamienić całą bibliotekę w teren zabawy. Aby było ciekawiej, do zabawy zostały wprowadzone dodatkowe elementy i postacie, o których nie było mowy w książce „Panna Jones i Książkowe Emporium”. Pojawiła się dodatkowa „Sala Fantów” z przedmiotami potrzebnymi do wykonania niektórych zadań oraz pokój „Tajne Przez Poufne” należący do tajnych agentów o pseudonimach „Szary” i „Pani Ładna”, posiadających niektóre wskazówki do zadań i pomagających w grze.

– Czuliśmy się jak bohaterowie książek. Świetnie się bawiliśmy i było bardzo wesoło. Oczywiście rywalizowaliśmy między sobą podzieleni na drużyny, ale byliśmy bardzo koleżeńscy i pocieszaliśmy przegranych. Jak dla mnie to była fantastyczna przygoda, aż brakuje mi słów aby to opisać! Bardzo lubimy tę bibliotekę i zajęcia tam prowadzone, ale czegoś takiego się nie spodziewaliśmy. Gdy tam weszłam to zaniemówiłam. Panie zawsze przygotowują coś fantastycznego, ale te zajęcia były fantastyczne x3. W tym dniu biblioteka nazywała się „Książkowe Emporium”. Dzień w bibliotece był ekstra! Naprawdę uwielbiam tam chodzić i wszystkim bardzo polecam. „W bibliotece fajnie jest, w bibliotece jest THE BEST!” – powiedziała Julia z klasy IIIc, uczestniczka imprezy.

Z księgarni do biblioteki

Po powitaniu uczestników wszyscy wyruszyli do pobliskiej księgarni „Book Book”, gdzie zaaranżowana została „Księgarnia Pod Białym Jeleniem”. W księgarni dzieci miały okazję porozmawiać z paniami prowadzącymi księgarnię. Panie opowiedziały o swojej pracy oraz o różnicach między księgarnią a biblioteką. Następnie Pani Ewa otworzyła tajemniczą kopertę z listem, z którego wynikało, że rodzina Jones’ów wygrała na loterii majątek Alberta H. Montgomery’ego, czyli wielkie Książkowe Emporium. Gdy Jonesowie dowiedzieli się o wygranej, wraz z uczestnikami imprezy przeprowadzili się do Książkowego Emporium, które mieściło się w oddziale dziecięcym.

Plany Eliota pokrzyżujemy i rękopisy sfałszujemy!

Uczestnicy zabawy zostali podzieleni na cztery drużyny, nazwane imionami bohaterów książek. Była więc drużyna Pinokia, Kota w Butach, Piotrusia Pana oraz Kubusia Puchatka. Ich zadaniem było uratowanie Książkowego Emporium przed złym Eliotem Różowym.

– W szkole zostaliśmy podzieleni na grupy. Poszliśmy do biblioteki, tam panie nas przywitały. Zabawa polegała na tym, że podbiegaliśmy do stolików i wykonywaliśmy ciekawe zadania. Stoły symbolizowały sale z książki. W czasie zadań musieliśmy odnajdywać przedmioty i rozwiązywać zagadki. Ja byłem liderem jednej z grup i udało nam się wygrać. Na koniec przecięliśmy wstęgę do pokoju z Eliota z cukierkami, które rozdaliśmy wszystkim. To była nasza nagroda. Bardzo mi się podobało, chciałbym przeżyć to jeszcze raz – powiedział Tomek z klasy IIIc, uczestnik imprezy.

Z karuzeli się wydostaniemy, do Sali Słowników dobiegniemy!

Aby uratować Książkowe Emporium uczestnicy musieli pomóc bohaterce książki Znajdzie Jones przedostać się z Sali Starych Książek przez wszystkie sale Emporium aż do Sali Słowników. W każdej sali czekało na nich ciekawe zadanie, którego wykonanie było warunkiem przejścia do kolejnej sali.

Dzieci z wielkimi emocjami i w pośpiechu przemierzały zakamarki biblioteki. Drużyny rywalizowały o główną nagrodę – klucz do Gabinetu Eliota Różowego, w którym ukrywał on sfałszowane rękopisy oraz pyszne słodycze.

Ostatecznie wygrała drużyna „Pinokia”, która jako pierwsza dotarła do Sali Słowników. Punktem kulminacyjnym zabawy było wspólne „włamanie się” do Gabinetu Eliota Różowego, spałaszowanie jego ulubionych cukierków oraz popsucie jego misternego planu fałszowania rękopisu (wszystkie dzieci wpisały się do książki, nad którą Eliot aktualnie pracował).

Choć Znajda czytać nie umiała – Eliota rozszyfrowała!

Na zakończenie dzieci odczytały przygotowane wcześniej w klasie powody, dla których warto czytać książki. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów „Książkomaniaków”, którzy odkryli Książkowe Emporium i zakładek do książek otrzymanych od Lustra Biblioteki, a także gadżetów promocyjnych biblioteki.

Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się zabawa w Escape Room. Było to dla nich coś nowego, oryginalnego i emocjonującego. Każdy chciał wygrać, jednak wszyscy walczyli we wspólnej sprawie – ratowanie Książkowego Emporium. Misterne przygotowanie tego typu imprezy było dużym wyzwaniem dla biblioteki, które zaowocowało ogromnym sukcesem w postaci świetnej zabawy i wspaniałych wrażeń.

– To były niezwykłe zajęcia, w czasie których trzecioklasiści poprzez różnorodne zadania świetnie wczuli się w klimat książki i z ogromnym zaangażowaniem pokonywali kolejne „stopnie” by móc dojść do celu i rozszyfrować Eliota Różowego. Zajęcia pełne entuzjazmu, szaleństwa, bardzo dynamiczne, przynoszące wiele radości i uśmiechu dzieciom oraz prowadzącym – podsumowuje Magdalena Filuba, wychowawczyni klasy IIIc.

 

Zdjęcia i teskt: PiMBP w Oławie, Lucyna Nowak