spot_img

Majowe wydarzenia biblioteczne

Maj to chyba najbardziej pracowity miesiąc w całym roku. Przygotowania do obchodów wyjątkowego Dnia Bibliotekarza, organizacja Tygodnia Bibliotek oraz udział w Warszawskich Targach Książki – to główne wydarzenia obok których żaden bibliotekarz nie przejdzie obojętnie. Zobaczcie, jakie inne wydarzenia i konferencje czekają na Was!

Patronat Lustra Biblioteki

Biblioteka przyszłości – konferencja pod patronatem Lustra Biblioteki

Tydzień Bibliotek 2018

(Do)wolność czytania – pod takim hasłem odbędzie się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tegorocznej edycji biblioteki interpretując hasło nawiązują do obchodów 100-lecia Niepodległości – zatem będzie i historycznie, ale także pomysłowo! Dla czytelników podczas tego święta biblioteki przygotowały szereg atrakcji – dla przykładu poniżej link do kampanii społeczno-edukacyjnej w Opolu, bo z tego miasta wyszła propozycja ogólnopolskiego hasła. Nie zabraknie też nieformalnych spotkań w gronie bibliotekarzy.

Plakaty dla bibliotek – wolno pobierać i udostępniać!

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – zgrana wizytówka miasta

Największe w Polsce Targi Książki

W ubiegłym roku Warszawskie Targi Książki odwiedziło ponad 1500 gości branżowych, w tym bibliotekarzy i księgarzy. W tym roku w ofercie branżowej nie zabraknie bezpłatnych wejściówek (rejestracja wyłącznie elektroniczna pod tym adresem do 14 maja), konferencji i promocji na literaturę. Już 17-20 maja zapraszam do Warszawy na różnorodne akcje i warsztaty. Będzie można też spotkać pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy i przedstawicieli świata kultury.

Targi Książki

Konferencje naukowe

Tuż po majówce odbędzie się konferencja poświęcona zmianom w środowisku informacyjnym, której temat przewodni brzmi „Bibliografie specjalne: rozwój i integracja”. Dzień później w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości rozpocznie się międzynarodowa konferencja „Książka, prasa, radio, film i biblioteki w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego II Rzeczypospolitej” upamiętniająca m.in. utworzenie Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Potem warto wybrać się do Gdańska na XII Bałtycką Konferencję z cyklu Zarządzanie i Organizacja Bibliotek „Mobilna biblioteka – mobilne technologie – mobilni bibliotekarze – mobilni czytelnicy”. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące funkcjonowania współczesnych bibliotek i ośrodków zajmujących się gromadzeniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji, źródeł, wytworów sztuki i kultury oraz zasobów cyfrowych.

W drugiej połowie maja w stolicy odbędzie się też seminarium „Bibliotekarz dziedzinowy w bibliotece akademickiej”. W Katowicach konferencja „Książka i biblioteki na przestrzeni wieków” na tematy historyczne wokół książki.

W Bydgoszczy czeka zaproszenie na konferencję „Ochrona zbiorów bibliotecznych. Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość” poświęconą problemom ochrony materiałów bibliotecznych. Warto też zwrócić uwagę na konferencję o podobnej tematyce w Szczecinie „Zbiory specjalne w bibliotekach polskich a problematyka cyfryzacji” .

Wizualnie o książkach i komiksach

Mniej naukowe wydarzenia zapowiadają się w Poznaniu i Katowicach. W pierwszym z miast miejsce będzie mieć konferencja „Komiks Niepokorny” – wśród obszarów tematycznych: bunt jako komiksowy motyw fabularny, komiks undergroundowy, awangardowy, komiks kontra cenzura, filmowe adaptacje komiksów.

Natomiast na Śląsku bibliotekarze mogą wziąć udział w konferencji „Książka Dla Dzieci – Jak To Się Robi? – Bohater w ilustrowanych książkach dla dzieci” – oprócz wystaw, prezentacje poświęcone projektowaniu książek dla najmłodszych odbiorców.

Dla tych, którzy chcą poszukiwać skarby i odkrywać zbiory cyfrowe w postaci grafik, rysunków i nie tylko polecam warsztaty POLONA/2miliony – warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy.

POLONA/2miliony – warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy

Źródło zdjeć: pixabay.com – Sophieja23