spot_img

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – zgrana wizytówka miasta

W tej bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz. W muzycznym Opolu rozbrzmiewa literatura, a słowa wielkich literatów „płyną” dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej znajdującej się przy uskoku starorzecza Odry. Ta biblioteka promuje też czytelnictwo w niebanalny sposób, zachęca Opolan do udziału w kreatywnych projektach i zachwyca bogactwem oferty kulturalno-edukacyjnej.

LB_biblioteki

Opole kojarzące się głównie z Festiwalem Piosenki Polskiej, zabytkami i atrakcjami turystycznymi może pochwalić się wspaniałą i otwartą dla każdego biblioteką. Mowa o Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II przy ulicy Minorytów. Nie sposób przejść obojętnie obok tej instytucji, ponieważ uwagę zwraca budynek ze wspaniałą elewacją uwieńczoną tekstami Edwarda Stachury w połączeniu z nowoczesnymi przeszklonymi elementami. W 2011 roku siedziba książnicy wygrała konkurs Polska Architektura XXL, Nagrodę Roku SARP za Najlepszy Obiekt Wzniesiony ze Środków Publicznych, została także jednym z 7 Cudów Funduszy Europejskich. W przyszłym roku biblioteka będzie obchodziła 70-lecie swojego istnienia.

LB_biblioteki

Umiejscowienie biblioteki jest uwieńczeniem kulturalnego centrum dla mieszkańców Opola. W sąsiedztwie znajdują się m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Filharmonia Opolska, gotycko-barokowy klasztor Franciszkanów i Muzeum Jeńców Wojennych. Lektury można czytać też na świeżym powietrzu w parku miejskim naprzeciw biblioteki.

Podążając za potrzebami użytkowników i Opolan biblioteka jest tam, gdzie czytelnik. Poza murami głównej siedziby i 14 placówek biblioteka aktywnie działa w obrębie przestrzeni miejskiej. Biblioteka współorganizuje i inicjuje w ten sposób różnorodne wydarzenia takie jak: Biblioteczne Pogotowie Językowe, spotkania autorskie podczas Festiwalu Książki, Nocy Kultury, a nawet organizuje koncerty i pokazy filmowe. Już 15 i 16 września w myśl hasła „W bibliotece wszystko gra” odbędzie się 11 Forum Młodych Bibliotekarzy pod patronatem Lustra Biblioteki.

LB_biblioteki

We wnętrzu budynku biblioteki dominują żywe kolory i jest bardzo przestronnie. Do poszczególnych przestrzeni prowadzi centralnie umieszczona klatka schodowa. Przyciągającym uwagę pomysłem na zaprezentowanie działań bibliotecznych okazały się schody, na których umieszczono zestawienie liczbowe informujące o dostępnych zbiorach, realizowanych spotkaniach oraz odwiedzających.

LB_biblioteki

Na parterze Biblioteka dysponuje także przestrzenią, gdzie mieści się informatorium, duża sala konferencyjna i fotogaleria. Można skorzystać także z przyjaznej czytelnikom kawiarnii. Niższe piętro w całości przeznaczone jest do promowania sztuki czy organizowania wernisaży. Każde z pięter posiada świetną identyfikację wizualną.

W otwartych przestrzeniach biblioteki na kolejnych poziomach mieszczą się wypożyczalnie z wolnym dostępem do półek. Dla dzieci wyznaczono specjalną strefę z osobą wypożyczalnią tzw. „Pokój bajek”. Tuż obok wszyscy użytkownicy mogą skorzystać z czytelni czasopism i podziwiać małą galerię. Piętro wyżej umiejscowiono bardzo bogatą mediatekę, czytelnię komputerową i dział informacji. W MBP w Opolu można skorzystać także z projektu „Ameryka w Twojej bibliotece”.

LB_biblioteki
LB_biblioteki
LB_biblioteki
LB_biblioteki

Na ostatnim piętrze znajdują się: magazyn, „centrum dowodzenia” wraz z poszczególnymi działami biblioteki i pomieszczeniami dla pracowników. Tu także można skorzystać z tarasu i podziwiać opolskie widoki oraz kanał Młynówka.

Ta biblioteka inspiruje do działania, jest zawsze pełna atrakcji i przyciąga tłumy. Kultura na najwyższym poziomie! Opolska biblioteka ma to coś! Polecam, Barbara Maria Morawiec

LB_biblioteki