spot_img

4 inspiracje na odkrywanie radości wspólnego czytania

Sprawdź, jakie przepisy mają biblioteki na odkrywanie radości wspólnego czytania z najmłodszymi i skorzystaj z inspiracji! Pobierz także scenariusz zajęć na podstawie książki. Najciekawsze propozycje otrzymują zestaw premierowych tytułów książek z serii Poczytaj ze mną.

Odkryj radość wspólnego czytania! – KONKURS

Konkurs dla bibliotek

Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu inspiracji w formie sprawdzonego sposobu na odkrywanie radości wspólnego czytania w bibliotece z najmłodszymi. Dla 4 najciekawszych propozycji Lustro Biblioteki i Wydawnictwo Egmont wysyła zestawy książek. Poniżej znajdziecie wybrane inspiracje i wygrane biblioteki, które otrzymają nagrody.

Zachęcam także do pobrania scenariusza na postawie książki Zofii Staneckiej Gdy pada deszcz. Wizyta goblinów – POBIERZ PDF ZE SCENARIUSZEM.

4 inspiracje na odkrywanie radości wspólnego czytania

Przepis na radość wspólnego czytania

Składniki: ok. 12 dzieci 8-9 letnich; 1 autorytet; 12 książek z wierszem Na straganie; 1 stragan zapełniony po brzegi warzywami i owocami; 12 warzywnych kukiełek
Sposób przyrządzenia: Chcąc rozbudzić radość wspólnego czytania w bibliotece przygotuj dokładnie składniki. Nazajutrz niech znana i lubiana dorosła osoba opowie dzieciom o swoich fascynacjach literackich i wspomni szkolne czasy z książką okraszając swoją opowieść czytaniem baśni. Gdy przestygną emocje, dodaj warzywne kukiełki i w scenerii owocowo–warzywnej wspólnie zainscenizujcie wiersz Na straganie poszatkowany na role. Uważaj, nie przesłodź, recytacja musi być spontaniczna. Całość obsyp szczyptą dziecięcych zagadek z nagrodami prosto ze straganu, których bohaterami są warzywa i owoce. Smacznego!

Zofia Cierocka, Biblioteka Publiczna Gminy Linia – Filia w Strzepczu


Książkometr, czyli temperatura czytania

Podczas czytania towarzyszy nam czytelniczy termometr w kształcie żyrafy. Nasz książkometr ma dość nietypową skalę, za pomocą której można określić tzw. „temperaturę czytania” danej książki. Aby zwizualizować dzieciom działanie książkometru wypełniony jest on kolorami. I tak: niebieski, fioletowy, błękitny (odpowiadające temperaturze zimna) określają czytaną książkę negatywnie (na skali znajdują się takie określenie jak: nudna, szkoda czasu, zła). Z kolei kolory znajdujące się na górze termometru, czyli żółty, pomarańczowy i czerwony oznaczają, że książka spodobała się czytelnikom (określenia: zabawna, wciągająca, rewelacyjna, genialna, polecę innym). Dzieci po wspólnym czytaniu za pomocą szpilek wybierają na książkometrze temperaturę, która jednocześnie jest oceną przeczytanej książki.

Marcelina Janisz, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie


Wspólne czarowanie

Radość wspólnego czytania rozpoczynam od pokazania przygody, która może nas spotkać. Aby zachęcić dziecko do poznania książki, wybieram taką pozycję, która ma ciekawą, kolorową, zachęcającą okładkę i możliwość wspólnego czytania – tekst i ilustracje. Dzieci – niepełnosprawne intelektualne – nie czytają, lub czytają słabo, ale każde z nich potrafię zaczarować i zachęcić do wspólnej podróży. Magiczne zwiedzanie stron książki, połączone jest zawsze z sugestywną interpretacją tekstu, modulacją i mimiką. Zachęcam dzieci do włączenia się i snucia wspólnej opowieści. Czasami zdarza się, że powstaje nowa wersja czytanej historii, ale to tylko działa na naszą korzyść, bo ta sama książka czytana wspólnie, wielokrotnie, nigdy się nie nudzi i zachęca do wybrania z półki i przeczytania kolejnej.

Izabela Mirota-Janik, Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7 w Gliwicach


Czytanki Klauna Molika

Zawsze wiedziałam, że wszystkie dzieci uwielbiają przebierańców stąd pomysł na Klauna Molika. W ciekawy, radosny i czasem bardzo zabawny sposób oprowadzał on na początku wycieczki przedszkolne po bibliotece, ale że zaprzyjaźnił się z wieloma dziećmi, rozpoczęliśmy cykl spotkań. Podczas nich czytamy wspólnie bajki, wykonujemy różne prace i dyskutujemy o dużych problemach małych przedszkolaków. Klaun Molik równie często odwiedza przedszkole, przy rożnego rodzaju akcjach i uroczystościach. Wszystkie dzieci zawsze skupiają się na nim i bacznie obserwują, chętnie wykonują jego polecenia.

Dagmara Wyłub, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

4 inspiracje na odkrywanie radości wspólnego czytania

Gratulacje! Ze zwycięzcami skontaktuję się e-mailowo.