spot_img

Równać szanse – konkurs grantowy dla bibliotek

Zmieniaj młodzież w swoim środowisku i daj im możliwość rozwijania umiejętności oraz realizacji ich pasji i zainteresowań. Złóż wniosek i zdobądź dofinansowanie nawet do 40 tys. zł. Sprawdź szczegóły, warunki udziału oraz zapoznaj się z przydatnymi wskazówkami.

Celem konkursu jest wsparcie projektów, których będą rozwijały umiejętności społeczne młodych ludzi z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu. Hasła odwołujące się do idei konkursu to m.in: wykorzystanie tego, co może sprzyjać; skuteczne planowanie, zjednywanie sobie innych, wiara we własne siły. Organizatorem konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Uprawnione podmioty

O dotacje mogą ubiegać się m.in. biblioteki, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku. Czas na złożenie wniosku mija 14 marca 2018 r. Lista podmiotów dopuszczonych do drugiego etapu zostanie opublikowana 16 marca br.

Dofinansowanie

Biblioteki, które zechcą złożyć wniosek i spełnią warunki konkursu grantowego mogą otrzymać dotację w wysokości do 40 tys. zł na działania trwające 15 miesięcy. Uwaga! Trzeba posiadać dodatkowe finansowanie przynajmniej w wysokości 20% wartości projektu – z innych źródeł lub w formie wkładu własnego.

Projekty zawarte we wnioskach muszą spełniać m.in. następujące wymogi: odpowiadać na potrzeby młodzieży, dać młodym ludziom przestrzeń do działania, realizacji ich pasji i zainteresowań, tworzyć spójną ofertę cyklicznych działań prowadzonych samodzielnie przez młodych ludzi.

Warunki

  • konkurs składa się z 2 etapów: diagnozy środowiska lokalnego (wzór), organizacji 15-miesięcznych działań
  • działania muszą być zrealizowane pomiędzy 1 lipca 2018 r. a 30 listopada 2019 r.
  • odbiorcami działań muszą być min. 20-osobowe grupy młodzieży w wieku 13-19 lat z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców)
  • złożenie wniosku do 14 marca br.
  • wzięcie udziału w szkoleniu dotyczącym przygotowania i realizacji projektów (tylko dla podmiotów, które dostały się do 2 etapu).

Zobacz regulamin na rownacszanse.pl

Pomoce i przykłady

Zachęcam także do udziału w webinarium „Jak przeprowadzić diagnozę w Programie Równać Szanse?”, które odbędzie się 1 marca br. Ponadto przewidziano także szkolenia w 5 dużych miastach.

Niezwykle pomocnym przy składaniu wniosku okaże się też bezpłatny e-book „Przepis na diagnozę, czyli poznaj młodych i środowisko lokalne”.

Warto wzorować się też na najlepszych, dlatego zobacz już zrealizowane projekty w ramach konkursu. Więcej inspiracji na działania skierowane do młodzieży odnajdziesz w praktycznym czasopiśmie „Biblioteka Publiczna”.

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?

Pieniądze dla bibliotek w programie Kultura – Interwencje 2018

Na 100 Niepodległa – pieniądze na projekty dla bibliotek

Źródło zdjęć: pixabay.com