spot_img

Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie

Prawie 40 tys. zbiorów znajdujących się w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina znajdzie się wkrótce w sieci. Każdy będzie mógł zobaczyć dziedzictwo jednego z najwybitniejszych kompozytorów bez wychodzenia z domu.

Do końca 2020 r. zdigitalizowanych zostanie 38,5 tys. obiektów w ramach projektu „Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie”. Zarządza nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Udostępniane dziedzictwo Chopina obejmie m.in. nagrania Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, jak i archiwum Festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz partytury – wszystko w wolnym dostępie i bezpłatnie. Wartość projektu wynosi prawie 7,5 mln zł.

W serwisie dzieje.pl na temat projektu wypowiada się Marcin Konik, szef przedsięwzięcia i kierownik Biblioteki IFC.

– Jest to projekt, jakiego jeszcze nie było, ponieważ obejmuje tak bardzo szerokie udostępnianie dziedzictwa chopinowskiego, jak muzykę – czyli zapis wszystkich kompozycji Chopina, ich wariantów w formie transkrypcji; obiekty muzealne, czyli drukowane źródła muzyczne, jak pierwodruki, niektóre z adnotacjami kompozytora, inne muzealia, ikonografię i archiwa [źródło].

Skoro polecałam ostatnio Juliusza Słowackiego online, w tym momencie zapraszam do Polony na prezentację twórczości Chopina, jego rękopisów, korespondencji – łącznie 1035 interesujących obiektów.

chopin

Dla jeszcze lepszego poznania kolekcji autorskich rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina zachęcam do obejrzenia wirtualnej wystawy „Wizytówka Chopina”.

chopin

Rękopis pieśni „Wiosna” trafił do Muzeum Fryderyka Chopina

Źródło zdjęć: polona.pl, wizytowkachopina.pl