spot_img

Świat komiksu, czyli wielki powrót Kajka i Kokosza

Czas na powrót Kajka i Kokosza na półki biblioteczne oraz do tornistrów uczniów. Mistrzowska kreska Janusza Christy i jego niepowtarzalne poczucie humoru są bez wątpienia warte tego, aby współczesne dzieci poznały je w podobnym wieku, jak ich rodzice w latach 70. i 80. Do odkrywania świata komiksu przydatne będą też bezpłatne materiały instrukcyjno-metodyczne od Wydawnictwa Egmont.

Kajko i Kokosz

To dwudziestoalbumowa seria o najsłynniejszych średniowiecznych słowiańskich wojach – dzielnym Kajku i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed Zbójcerzami.

Klasyka polskiego komiksu trafiła do kanonu lektur szkolnych. Uczniowie klas IV szkół podstawowych przyjrzą się bliżej przygodom Kajka i Kokosza w albumie „Szkoła latania”.

Inspiracje dla nauczycieli bibliotekarzy

Wraz z nowym kanonem lektur szkolnych na liście znalazł się także komiks. To niezła gratka dla miłośników książek obrazkowych; uczniów i nauczycieli ceniących taką  formę przekazu, zarazem literacką i artystyczną w szerokim znaczeniu tego słowa.

Nauczyciele bibliotekarze, poloniści oraz inne osoby pracujące z dziećmi mogą zachęcić uczniów do czytania komiksów oraz szerzyć wiedzę o najpopularniejszych autorach tego gatunku sztuki. Pomocne w tym będą materiały przygotowane przez Wydawnictwo Egmont, wśród nich scenariusze lekcji z komiksem, postacie do wycinania, plakaty, zawieszki, zakładki, kolorowanki oraz mnóstwo informacji i ciekawostek na temat komiksu.

Na stronie swiatkomiksu.pl wszystkie materiały można pobrać bezpłatnie i wykorzystać w codziennej pracy. Warto zajrzeć także na blog znawców twórczości Janusza Christy, gdzie można znaleźć  dodatkowe inspiracje i wiele ciekawostek.

Materiały można będzie wykorzystać już podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, który przypada 28 sierpnia.

Odkryj serię komiksów wydawanych przez Egmont i zajrzyj na egmont.pl/seria/KAJKO-I-KOKOSZ!

Szkoła latania

Krwawy Hegemon i jego bezwzględni Zbójcerze wybudowali swoją warownię niedaleko Mirmiłowa. Pewnego dnia dowódca, który wpadał w złość, gdy ktoś zarzucał mu brak poczucia humoru, wpadł też na pomysł. Postanowił zaatakować sąsiedni gród, a podbój rozpocząć od Klubo-Gospody, uznał bowiem, że zajęcie tego strategicznego obiektu złamie ducha obrońców. Plan może był niezły, ale spalił na panewce dzięki Kajkowi i Kokoszowi, którzy odparli atak. Hegemon postanowił więc pozbyć się na dobre psujących mu szyki przeciwników i wpadł na kolejny pomysł: postanowił namówić kasztelana Mirmiła, by udał się na Łysą Górę i spełnił swoje największe marzenie czyli nauczył się latać od czarownic. A wraz z zarządcą Mirmiłowa powinni wyruszyć w drogę jego najlepsi wojowie…

 

Kajko i Kokosz

Szkoła latania to pierwszy album z cyklu Kajko i Kokosz, najpopularniejszej serii komiksowej autorstwa Janusza Christy (1934-2008), której bohaterowie należą do grupy najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiej popkultury. Cykl opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona oraz przeżywają całą masę zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”.

Wielki powrót

W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze. Egmont wydał również 3 edycje specjalne komiksu w językach regionalnych: tom Wielki Turniej w gwarze góralskiej (Ogromniasto gońba), Szkoła latania w gwarze śląskiej (Szkoła furganio) i Na wakacjach po kaszubsku (Na latowisku). Przygody Kajka i Kokosza doczekały się także adaptacji dla miłośników gier planszowych (Wielki Wyścig) i gier komputerowych (Twierdza Czarnoksiężnika).

Dodatkowo seria jest kontynuowana przez młodych współczesnych twórców i doczekała się już drugiego tomu – Kajko i Kokosz Nowe Przygody: Łamignat Straszliwy.

W 2016 roku ukazał się „Obłęd Hegemona” – pierwszy tom nowej serii Kajko i Kokosz – Nowe przygody – zawierający zupełnie nowe historyjki z Mirmiłowa i okolic, tworzone przez polskich autorów w duchu Janusza Christy. Cykl bardzo dobrze przyjęty przez młodych czytelników powiększy się o drugi tom „Łamignat Straszliwy”. Premiera już 17 sierpnia 2017 r.

Kajko i Kokosz

Odkryj wszystkie tytuły na egmont.pl/seria/KAJKO-I-KOKOSZ!

Konkurs dla bibliotek

Dla 10 bibliotek mam do wygrania komiksowe nagrody. Wśród nich:

  • 1 egzemplarz komiksu „Kajko i Kokosz”
  • 1 egzemplarz książki „Grzegorz Rosiński Monografia”
  • 1 egzemplarz komiksu „Lucky Luke”

Zgłoś swoją bibliotekę do konkursu do 20 sierpnia 2017 r.


Kajko i Kokosz