spot_img

Sierpniowe wydarzenia biblioteczne

Już za kilkanaście dni rozpocznie się Kongres IFLA – największe wydarzenie roku. Wrocław ugości 4 tys. bibliotekarzy z całego świata. W sierpniu także będziemy świętować Dzień Miłośników Książek i Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Ponadto kilka inspiracji na biblioteczne wydarzenia podczas wakacji.

IFLA – najważniejsze wydarzenie roku

IFLA World Library and Information Congress odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-25 sierpnia. To wydarzenie, na które czekają wszyscy bibliotekarze. We Wrocławiu pojawi się ok. 4 tys. osób ze 130 krajów (spodziewana frekwencja podana za BN). Tematyka Kongresu będzie związana z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi bibliotekarstwa, informacji naukowej, zarządzania wiedzą, scenariuszami projektów przyszłości bibliotek. To także świetna okazja do nawiązania partnerstw między bibliotekami, wymiany doświadczeń i opinii. Szczegóły i program wydarzenia dostępne są na stronie 2017.ifla.org.

Poczytalnia – nowa biblioteka na dworcu PKP

Sierpniowe święta czytelnicze

  • 9 sierpnia – Dzień Miłośników Książek
  • 28 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów
  • ostatni weekend sierpnia – Święto E-papieru (niepotwierdzone przez organizatorów)

W sierpniu Lustro Biblioteki zaprasza na specjalny konkurs dla bibliotek z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. O tych i innych świętach przeczytacie w Kalendarium konferencji i wydarzeń Lustra Biblioteki.

Warto wspomnieć jeszcze o seminarium dla bibliotekarzy zainteresowanych tematyką czasopism. 29 sierpnia w Warszawie odbędzie się kolejne Seminarium z cyklu Badania Naukowe poświęcone „Zarządzaniu Procesami Wydawniczymi Czasopism Naukowych”.

Wakacje w bibliotekach

Gminna Biblioteka Publiczna w Samborcu w wakacyjnym programie przewiduje przegląd najlepszych książek obrazkowych dla najmłodszych pod hasłem „Książki bez literek”. Dodatkowo akcje takie jak „Mali Koneserzy Sztuki”, „Znikające Zwierzęta” i „Gry i zabawy z dawnych lat”.

W Olsztynie młodzież i dzieci będą mogły skorzystać z oferty przygotowanej przez Miejską BIbliotekę Publiczną. W programie jednej z filii Multicentrum znalazły się atrakcje takie jak: interaktywna komputerowa gra edukacyjna z wykorzystaniem konsoli sensorycznej, warsztaty techniczne z wykorzystaniem klocków k’nex, warsztaty muzyczne z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.

W sierpniu wiele atrakcji przygotowała też Miejska BIblioteka Publiczna w Gorlicach. Dla dzieci czeka „Wakacyjny Klub Literacki Czytam Sobie”, zajęcia literackie „Baśnie w kolorach tęczy. Czytamy, opowiadamy, rysujemy”, a także zabawy literackie i umysłowe „Wakacyjny Klub Krzyżówkowy” pod hasłem „Pobudzam fantazję, umysł trenuję i od myślenia się nie wymiguję”.

Biblioteka Elbląska zapraszając na wakacje zapewnia swoim czytelnikom, że mogą „zostać małym architektem, przenieść się do krainy Muminków, poznać tajemnice podwodnych krain, stworzyć własną książkę i różne papierowe cuda”.

Do końca miesiąca Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku zaplanowała szereg wydarzeń dla najmłodszych i ich rodziców, w tym Letnie Boogie-Woogie, zajęcia relaksacyjne, Biblioteczkę wiedzy, akcję „Czytanie na trawie” i „Wakacyjne seanse w Bibliotece”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lędzinach w ramach programu „Wakacje bez uzależnień” zaprasza na zabawy ruchowe połączone z czytaniem książek, tworzenie kompozycji kwiatowych oraz zajęcia plastyczne „Przyjdź i zmaluj coś w bibliotece”.

Zobacz także inne inspiracje na wakacje:

5 inspiracji biblioteczno-księgarskich