spot_img

5 inspiracji biblioteczno-księgarskich

Oto 5 inspiracji, które warto rozważyć przy urozmaicaniu oferty bibliotecznej, ale też księgarskiej. Warto polecić akcję „Rajska w plenerze”, program „Z naszej bajki” czy „Kartę do kultury”.

1. Karta do biblioteki

W te wakacje mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego otrzymają Kartę Tomaszowianina i Kartę Młodego Tomaszowianina. Będą one pełniły także funkcję karty bibliotecznej. Wyrobienie karty i jej przedłużenie na okres roku kosztuje 10 zł. Dzięki karcie można skorzystać z licznych zniżek do kultury, obiektów sportowych i na zakupach. To nie jedyna taka inicjatywa. Na początku tego roku na terenie województwa pomorskiego wprowadzono Metropolitalną Kartę do Kultury, która uprawnia do korzystania ze wszystkich bibliotek publicznych w Trójmieście, a dodatkowo procentuje w uczestnictwie w kulturze.

biblioteki

2. Wymowna wystawa

W Warszawie w dzielnicy Mokotów lokalna księgarnia w nawiązaniu do aktualnej sytuacji politycznej przygotowała specjalną wystawę. W witrynie księgarni „Między kartkami” znalazła się tylko konstytucja RP na tle książek z odwróconymi okładkami.

konstytucja

3. Domino z książek

Planujecie podczas wakacji remont czytelni? Nie macie personelu, który przeniesie cały księgozbiór? Jest na to sposób! Zaproście czytelników do układania labiryntu z książek lub bicia rekordu układania książkowego domina. Pamiętajcie, aby wcześniej sprawdzić pogodę i zadbać o bezpieczeństwo uczestników akcji. Po zakończonej akcji (i na czas remontu) książki przenieście w przystosowane do tego miejsce.

Więcej inspiracji znajdziecie w miesięczniku „Biblioteka Publiczna” nr 4-5. Sprawdź to na stronie bibliotekapubliczna.com!

4. Czytelnia w plenerze

Lato w pełni, a na krakowskich Plantach działa „Rajska w plenerze”. To miejsce, gdzie można poczytać pod chmurką, poleżeć na wygodnych leżakach i posłuchać bajek. Zaproszenie kierowane jest do mieszkańców, turystów oraz całych rodzin. Dostawę książek zapewnia Lotna Czytelnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

biblioteki

5. Z naszej bajki

Projekt „Z naszej bajki” polega na promocji ludowych bajek. Jego celem jest też przywrócenie polskiej kulturze tradycji bajki ludowej. Koordynatorzy Fundacji Nowoczesna Polska przeprowadzą kwerendę źródeł i archiwów, a następnie stworzą listę bajek, które mogą wejść w skład kolekcji udostępnionej w bibliotece cyfrowej Wolne Lektury.

Źródło zdjęć: pixabay.com, facebook.com/pg/MetropolitalnaKartadoKultury, facebook.com/miedzykartkami.gagarina, facebook.com/rajska.info

5 pomysłów na skuteczne akcje czytelnicze