spot_img

Biblioteczne Pasmo Informacyjne [41]

Kilka inspiracji i ciekawostek o czytelnictwie: Dni Książki Dziecięcej, książki na kilogramy i w pakietach oraz happening Czytanie to dzika przyjemność! W tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego także o tym, czy roboty zastąpią bibliotekarzy, akcji prezydenta RP i wyroku dla byłej dyrektor biblioteki ukraińskiej.

„Defraudacja i literatura ekstremistyczna”. Wyrok dla byłej dyrektor biblioteki ukraińskiej

Natalię Szariną, byłą dyrektor biblioteki literatury ukraińskiej, w poniedziałek uznano winną defraudacji środków finansowych i udostępniania literatury ekstremistycznej. Sąd w Moskwie skazał ją na cztery lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Szarina nie przyznała się do winy.

Autor: bpm/sk

Zapłać za książki tyle, ile chcesz. Oto akcja, która pomaga walczyć z nieczytaniem

Rozmowa z Michałem Michalskim, współzałożycielem portalu BookRage, który sprzedaje książki na czas i w pakietach. Podnosząc przy okazji statystyki czytelnictwa.

Autor: Aleksandra Żelazińska

Jak czytają Polacy? Książki na kilogramy, tylko z wywiadem prasowym jest problem…

Och, w jakim to wspaniałym kraju żyjemy, gdzie ludzie dla przyjemności czytają Arystofanesa i Sofoklesa! A ledwie siedem książek przeczytanych w ciągu roku uważają za obciach!

Autor: Justyna Suchecka

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek – nabór wniosków

Przez sport zachęcali do czytelnictwa

Hasłem tegorocznych XVIII Bialskich Dni Książki Dziecięcej było „Łączy nas książka”. Młodzi i starsi mieszkańcy wzięli udział w imprezie sportowej, podczas której promowane było czytelnictwo.

Autor: Justyna Dragan

Czytanie to dzika przyjemność

Chcąc zamanifestować swoją miłość do literatury grupa kilkudziesięciu osób spotkała się w sobotę (13 maja) koło fontanny przy ul. 1-Maja. Najmłodsza uczestniczka miała 7 lat. Pod hasłem „Czytanie to dzika przyjemność!” twórcy happeningu częstowali przypadkowych przechodniów cukierkami i nowymi książkami pozyskanymi na ten cel. Godzinnej lekturze w elbląskiej przestrzeni publicznej towarzyszyła piękna pogoda i pozytywne komentarze.

Biblioteka małego człowieka

Prezydenckie dary (nie zawsze chciane). Zapis seminariów Lecha Kaczyńskiego trafił na uczelnie

– No to dobra zmiana wkroczyła i na nasze półki – mówi pracownica biblioteki jednej z uczelni publicznych Białegostoku. Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy rozesłała bibliotekom uczelnianym prezent – egzemplarze książki z referatami głoszonymi na seminariach organizowanych przez Lecha Kaczyńskiego.

Autor: Maciej Chołodowski

Roboty zastąpią taksówkarzy, ale do biblioteki nie wejdą

Za 25 lat niemal połowa zawodów zostanie zastąpiona przez maszyny. Zagrożeni mogą się czuć pracownicy poczty, banku, a także bibliotekarze, recepcjonistki, osoby zatrudnione w call center i agenci ubezpieczeniowi — wynika z badań przeprowadzonych przez Gumtree.

Autor: Ada Romanowska

Czerwcowe wydarzenia biblioteczne

Źródło zdjęć: pixabay.com