spot_img

Nowe biblioteki – dla pokoleń

Z pewnością nowe biblioteki w Warszawie, Poznaniu, Pułtusku i Kątach Rybackich będą służyły dla pokoleń. Bardzo interesujący eksperymentalny projekt zapowiada się w Żarowie, gdzie powstanie multimedialna biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa rozpoczyna kolejny etap prac związanych z modernizacją swojej siedziby głównej przy al. Niepodległości 213. Efektem przedsięwzięcia będzie stworzenie najnowocześniejszych w Polsce czytelń, a także przestrzeni sprzyjających wypoczynkowi i rekreacji. Czytelnie zostaną powiększone i wyposażone w sprzęt najnowszej generacji – również taki, który w przyszłości pozwoli na wprowadzenie technologii znajdujących się dopiero na etapie badań. Powiększona zostanie także strefa wolnego dostępu do zbiorów, które udostępniane będą zarówno w sposób tradycyjny, jak i cyfrowy. Z kolei zmiana wyglądu czterech patio sprawi, że staną się one otwartymi, dostępnymi dla czytelników oazami zieleni.

Więcej: Nowa Biblioteka Rzeczypospolitej – modernizacja czytelń i modernizacja energetyczna, strona www biblioteki, fot. BN

Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo w Kątach Rybackich

Biblioteka będzie służyła mieszkańcom i turystom jako źródło kultury oraz miejsce pozyskiwania wiedzy i informacji. (…) Na remont generalny biblioteki złożyło się: wymiana posadzki, remont ścian i sufitów, wykucie przejścia pomiędzy pomieszczeniami, wymiana stolarki drzwiowej oraz wymiana instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem. Wykonano również sieć komputerową i alarmową. Na zamówienie wykonano meble, biurka i regały, zakupiono nowy sprzęt komputerowy, krzesła oraz stoły.

Więcej: Otwarcie filii Biblioteki Publicznej Gminy Sztutowo w Kątach Rybackich

Półtuska Biblioteka Publiczna, Filia nr 1

Mieszkańcy Popław od dziś mogą się cieszyć nową siedzibą „dzielnicowej” wypożyczalni książek. Dotychczas filia Biblioteki Publicznej im. J. Lelewela mieściła się w domu jednorodzinnym, obecnie to przestronne „salony” w kompleksie usługowo – mieszkalnym przy ul. św. S. Boboli/Teofila Kwiatkowskiego.

Więcej: Filia Biblioteki otwarta w nowej lokalizacji, strona www biblioteki, fot. wpu24.pl

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego to projekt-koncepcja; eksperyment dwóch organizacji pozarządowych. Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl otwarła także regał pamięci zainstalowany w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, partnera niniejszego przedsięwzięcia. Regał pamięci ma spełniać funkcję wernisażu, ale także biblioteki multimedialnej wyposażonej w skaner, tablet oraz specjalnie zaprojektowaną aplikację, które umożliwią realizację szybkiej kopii na smartphon. Dokumenty, które zostaną zakupione za dobrowolne wpłaty trafiają na autorski regał i będą cieszyć oko mieszkańców gminy Żarów.

Więcej: W Żarowie powstanie biblioteka dziedzictwa, strona www biblioteki i projektu

Biblioteka Raczyńskich

Jest już lokal, projekt wnętrza, bogaty księgozbiór uzupełniony o nowości. Mieszkańcy Naramowic czekają na bibliotekę. Kiedy otwarcie? Wszystko w rękach mieszkańców osiedla przy ul. Rubież 14 (…). Nowa filia Biblioteki Raczyńskich ma powstać na parterze jednego z budynków, będzie dostępna bezpośrednio z placu. W środku – oprócz części przeznaczonej dla dorosłych – powstanie część dziecięca ze strefą przyjazną maluchom.

Więcej: Biblioteka na Naramowicach: 6 tys. nowości w księgozbiorze! Kiedy otwarcie?, strona www biblioteki

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy

Od 1 lutego w budynku warszawskiego Międzypokoleniowego Centrum Edukacji działa Filia Biblioteki Publicznej i filia Centrum Kultury Wilanów (w tym: pomieszczenia klubu seniora, klub mam, sala wielofunkcyjna, sale zajęć, a także szatnia), które znalazły się na pierwszym piętrze.

Więcej: Nowe przedszkole w Wilanowie już działa!, strona www biblioteki