spot_img

Nowe biblioteki – możliwości dla czytelników

Oto kolejne ciekawe projekty i nowe biblioteki. Swoje oblicze zmieni Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która będzie centrum życia studenckiego. Biblioteka Narodowa otrzymała 9,5 mln zł na termomodernizację. Z kolei mieszkańcy Białegostoku, Brzeźna Lęborskiego i Nędzy mogą już cieszyć się nowo otwartymi placówkami bibliotecznymi.

Biblioteka Główna i Centrum Informacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego zmienia swoje oblicze. Realizacja inwestycji umożliwia zwiększenie obecnego księgozbioru z niecałych 600 000 wol. do liczby 922 820 wol. we wszystkich pomieszczeniach. Ponadto funkcje istniejące uzupełniono o program zawierający hol wystawienniczy, bufet oraz przestrzenie relaksu i integracji studentów. Całość uzupełniono o pojemne magazyny w kondygnacji przyziemia, zaprojektowano od nowa Odział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, wiążąc go z istniejącymi garażami dla samochodów dostarczających zbiory. Na parterze przeprojektowano strefę wejściową do budynku, umiejscawiając przy wejściu punkt informacyjny, księgarnię, strefę relaksu i integracji studentów oraz hol wystawienniczy z możliwością wyjścia na park wystawienniczy na tarasie wschodnim. Zaprojektowano także bufet na 48 osób z niezależnym wejściem i strefą dostaw oraz wyjściem na ogród. Pojawił się również magazyn od strony południowej, zmieniona została natomiast aranżacja szatni i administracji.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Neostudio Architekci

Książnica Podlaska w Białymstoku

Filia nr 4 działa w nowo wybudowanym i dostosowanym do potrzeb szerokiego grona czytelników budynku przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 na osiedlu TBS. W tej chwili jest jedną z największych placówek Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Jej powierzchnia wynosi 253 m kw (…). Filia nr 4 jest prawdziwym centrum kulturalno-bibliotecznym. Dysponuje księgozbiorem liczącym ok. 20 tys. egzemplarzy.

Więcej: Nowa biblioteka otwarta. Będzie działać na osiedlu TBS, strona www biblioteki, fot. Anna Dycha

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa w Warszawie otrzymała unijne dofinansowanie na termomodernizację na kwotę ponad 9,5 mln zł. Modernizacja energetyczna w budynkach „A” Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości 213 w Warszawie potrwa do 31 grudnia 2020 r. Cała inwestycja finansowana będzie ze środków własnych oraz ze środków pochodzących z POIiŚ 2014-2020.

Więcej: Biblioteka Narodowa przejdzie termomodernizację. Koszt? Prawie 10 mln zł, strona www biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy

Zmodernizowana biblioteka w Nędzy ma być miejscem otwartym, przyjemnym i dla każdego. W ramach inwestycji przeprowadzono remont budynku oraz zakupiono nowy sprzęt i wyposażenie. Wymienione zostały drzwi, odnowiona została posadzka, ściany zostały przemalowane, wyremontowano toalety i klatkę schodową. Obiekt został wyposażony w schodołaz dla osób niepełnosprawnych. W czytelni pojawiły się wygodne siedziska, a w drugiej części – stanowiska komputerowe.

Więcej: Biblioteka jak nowa. Otwarcie placówki po remoncie, strona www biblioteki, fot. UG Nędza

Gminna Instytucja Kultury i Biblioteka z Łęczyc, filia w Brzeźnie Lęborskim

20 grudnia 2016 roku otwarto nową bibliotekę w Brzeźnie Lęborskim przy budynku szkoły podstawowej. Teraz wnętrza są kolorowe i w pełni wyposażone. Czytelnia będzie dodatkowo pełnić funkcję świetlicy, która ma służyć mieszkańcom Brzeźna.

Więcej: strona www biblioteki, fot. facebook.com/pg/gikibleczyce