spot_img

Nowe biblioteki – centra działań kulturalnych

2 fantastyczne biblioteki w Gdańsku w nowej odsłonie i z bogatszym księgozbiorem. W tym wydaniu także: otwarcie niechcianej mediateki w Szczańcu, problemach z zagospodarowaniem terenu biblioteki w Jachciach, nowoczesnej bibliotece za 3 mln w Głuchołazach oraz dwóch filiach bibliotek pedagogicznych.

Biblioteka na Strzyży, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

16 styczna otwarto nową Bibliotekę na Strzyży. To filia nr 8 WiMP w Gdańsku mieszcząca się przy ul. Chopina 40. Na czytelników będzie czekało ponad 7 tys. książek, a także kolekcja 500 audiobooków. Na miejscu dostępne są także strefa wypoczynku oraz stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Więcej: strona www biblioteki, fot. WiMBP w Gdańsku

Biblioteka Manhattan, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Po 5 latach Biblioteka Manhattan zyskała nowe oblicze. Wyremontowano wnętrza i odnowiono ściany. Nowa przestrzeń biblioteki, która znajduje się w centrum handlowym, została przearanżowana zgodnie z potrzebami czytelników. Na dodatkowych 100 m kw. pojawiły się miejsca do indywidualnej pracy oraz czytelnia. Zadbano również o komfort, więc można tu również odpocząć. Wraz z remontem na regałach bibliotecznych pojawiło się więcej nowości wydawniczych.

Więcej: strona www bibliotekifot. Bartosz Bańka

Gminna Biblioteka Publiczna w Szczańcu

5 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby mediateki w sali kameralnej Szczanieckiego Ośrodka Kultury. Biblioteka otrzymała dofinansowanie na ponad 641 tys. zł z MKiDN. Warto dodać, że mieszkańcy nie chcieli biblioteki, a petycję przeciwko jej utworzeniu podpisało 340 osób.

Więcej: strona www biblioteki, fot. biblioteka.szczaniec.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Filia w Jachcicach

Choć nowy budynek już został przekazany Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, nie ma jeszcze pozwolenia na jego użytkowanie. Na zagospodarowanie czeka także teren wokół gmachu – wiosną mają się tam pojawić nasadzenia, trawniki i nowe chodniki (…). Biblioteka zyska nowe wyposażenie. W środku pojawią się nowoczesne technologie, w tym podłoga interaktywna ze scenariuszami, lego mindstorm, konsola do gier, stanowiska komputerowe, gry planszowe, tablety i czytniki do ebooków (…). Cała inwestycja kosztowała 570 tys. zł.

Więcej: Wyczekana biblioteka na Jachcicach już gotowa, strona www biblioteki, fot. Filip Kowalkowski

Centrum Kultury w Głuchołazach

Już tylko we wspomnieniach mieszkańców Głuchołaz pozostaje budynek starego kina. Został on wyburzony, a w tym miejscu powstanie nowoczesna biblioteka za około 3 miliony złotych (…). Proces budowy ma się zakończyć latem 2018 roku (…). W nowej bibliotece mają znaleźć się miedzy innymi oddziały dla dzieci i dorosłych, biuro opracowania książek czy kawiarnia czytelnicza. Powstać ma również łącznik pomiędzy nowym budynkiem, a obecnym Centrum Kultury. Ma to być miejsce wystaw i spotkań artystycznych.

Więcej: Głuchołazy: Wyburzono stare kino, powstaje biblioteka, strona www biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna – filia w Limanowej

Ponad 7 mln zł ma kosztować przebudowa i rozbudowa budynku Limanowskiego Domu Kultury. Miasto stara się o dofinansowanie na ten cel w wysokości 2 mln zł z MRPO (…). W budynku Limanowskiego Domu Kultury miałoby się znaleźć także miejsce dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, niewykluczone że także dla limanowskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, którą zamierza przejąć miasto. 

Więcej: Przebudowa LDK ma kosztować 7 mln zł

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Wałbrzyska filia Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej już otwarta po przenosinach w nowe miejsce. Wcześniej mieściła się w budynku Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości przy ul. Wrocławskiej

Więcej: Biblioteka Pedagogiczna przeniesiona, strona www biblioteki