spot_img

Nowe biblioteki – zdumiewające projekty

Projekty architektoniczne bibliotek coraz bardziej zaskakują. Zdumiewającą przemianę przeszła biblioteka szkolna w Kaliszu. Wielka zmiana po gruntowanej modernizacji widoczna jest również w książnicy Uniwersytetu Medycznego. Już wkrótce powstanie Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej. MBP we Wrocławiu otwiera kolejną filię w budynku dawnego kina, natomiast opolska Biblioteka Obcojęzyczna zmieniła swoją siedzibę.

Biblioteka Zespołu Szkół Nr 7 w Kaliszu

Najpierw był korytarz, stołówka i sala gimnastyczna. Teraz przyszedł na czas na szkolną bibliotekę. W tak nowoczesnych i nietuzinkowych wnętrzach zdobywają wiedzę uczniowie Zespołu Szkół Nr 7 w Kaliszu. Choć remont placówki trwa już prawie 6 lat, każda kolejna metamorfoza wywołuje efekt „WOW!”

biblioteki

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Przestronna, pełna światła i zieleni – tak wygląda otwarta po gruntowanej modernizacji i rozbudowie Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozbudowa trwała ona niespełna rok i kosztowała ponad 6 mln zł, z czego ok. 4 mln stanowiła dotacja z Ministerstwa Zdrowia zaś brakujące 2 mln zł dołożyła uczelnia. Dobudowana w ramach remontu nowa klimatyzowana czytelnia o powierzchni 230 m kw oferuje 94 wygodne miejsca do nauki. W sumie (wraz ze starą, aczkolwiek również odnowioną czytelnią – tych miejsc jest ponad 246. Każdy może wybrać – stanowisko pracy w tradycyjnym układzie, czyli ciągu stolików czy w miejscu bardziej kameralnym.

biblioteki
Więcej: W GUMed otwarto nową bibliotekę, strona www biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej

Centrala rudzkiej biblioteki przeniesie się na dworzec do Chebzia. Znamy szczegóły tej operacji. Będzie strefa animacji, biblioteka, miejsce dla dyrekcji. Przeprowadzka według wstępnych założeń ma przypadać na rok 2018. Projekt nosi nazwę „Stacja Biblioteka”, co nawiązuje do miejsca, w którym będzie funkcjonować.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Biblioteka w budynku dawnego kina przy ul. Bolesława Krzywoustego zostanie otwarta w połowie listopada. Tę datę potwierdził nam Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Do tego czasu do budynku dawnego kina Fama na Psim Polu zostaną przeniesione księgozbiory z filii biblioteki przy ul. Inflanckiej i Sycowskiej. Dyrektor Andrzej Ociepa mówi, że trwają ostatnie prace przygotowujące nowe pomieszczenia do użytku.

Więcej: Znamy datę otwarcia biblioteki w miejscu kina Fama, strona www biblioteki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Bibliotekę Obcojęzyczną ulokowano w budynku przy ul. Kośnego w miejscu, gdzie kiedyś był oddział miejskiej biblioteki. Przenosiny były konieczne, ponieważ w poprzedniej lokalizacji nie mieścił się już cały księgozbiór. I nic dziwnego, bo liczy on ponad 30 tys. woluminów.

biblioteki
Więcej: Otwarcie nowej siedziby Biblioteki Obcojęzycznej WBP, strona www biblioteki
Źródło zdjęć: wiekiera.com.pl, biblioteka.gumed.edu.pl, facebook.com/wbpopole