spot_img

Nowe biblioteki – wielkie plany na następne lata

Architektoniczne metamorfozy przejdą biblioteki w Kielcach, Starym Sączu, Nowym Dworze Mazowieckim i Wąbrzeźnie. Natomiast we Władysławowie powstanie kolejna biblioteka na dworcu kolejowym. Termin zakończenia prac i oddania budynków do użytku zaplanowano w 2017 i 2018 roku. Duże zmiany czekają również Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni, gdzie opracowywany jest plan restrukturyzacji jej placówek.

Miejska Biblioteka Publiczna we Władysławowie

Kolejny polski dworzec PKP zostanie zaadaptowany na potrzeby kulturalne. We Władysławowie właśnie na dworcu kolejowym powstanie siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. Już podpisano umowę w sprawie współpracy przy zagospodarowaniu dworca kolejowego. Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnego centrum społecznego z biblioteką. Projekt nowej biblioteki przygotowała pracownia Jana Sikory.

biblioteki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Biblioteka będzie rozbudowana. – Chcemy zakończyć inwestycję na przełomie 2017 i 2018 roku – zapowiada jej dyrektor. Instytucja dostała już 12 mln złotych dofinansowania. Dzięki temu siedziba powiększy się o nowe skrzydło. Cała inwestycja pochłonie przeszło 15 mln zł.

biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Powstaną nowe filie w gdyńskich dzielnicach, gdzie nie ma obecnie wypożyczalni. Natomiast w Śródmieściu zostanie otwarta mediateka. Trwa opracowywanie planu restrukturyzacji placówek Biblioteki Gdynia. Sieć gdyńskich bibliotek zostanie zrestrukturyzowana w ciągu najbliższych dwóch lat.

Więcej: Nowe wypożyczalnie i mediateka. Będą zmiany w Bibliotece Gdynia, strona www biblioteki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim

Powstała koncepcja rozbudowy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Obiekt zwrócony będzie w stronę nowobudowanego odcinka ul. Modlińskiej. Projektowany układ pomieszczeń pozwoli spełnić założenia Programu tj. wzmocnić potencjał oraz rolę biblioteki w naszym mieście i powiecie. Inwestycja rozpocznie się w 2017 r.

biblioteki

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu

Nowy budynek Biblioteki Publicznej dla Starego Sącza zlokalizowany będzie w historycznej willi z początku XX wieku, wybudowanej dla adwokata Seuchtera przy ulicy Mickiewicza. Projekt zakłada że parter biblioteki to w większości przestrzeń otwarta, ogólnodostępna powierzchnia czytelni, działów dziecięcego i młodzieżowego, które dużymi rozsuwanymi przeszkleniami otwierają się na piękny ogród. Wnętrze ukształtowane zostało z dbałością o funkcjonalność, przestronność i reprezentacyjność adekwatną randze instytucji. Piętro, poza częścią administracyjną, mieści pomieszczenia warsztatów i salę wielofunkcyjną ze sceną. Nowoczesna biblioteka ma kosztować ponad 2,5 mln zł. Prace ruszają od od poniedziałku 29 sierpnia i potrwają do września 2017 roku.

biblioteki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie

W Wąbrzeźnie powstanie nowa biblioteka za 4 mln zł. Projekt budynku został wykonany w ubiegłym roku w pracowni grudziądzkiego architekta Michała Jagły. Zakłada on budowę piętrowego budynku, w którym będą: piwnica z pomieszczeniami magazynowymi, na parterze dwie sale biblioteczne o powierzchni użytkowej prawie 190 m kw. i 37 m kw., szatnia, sanitariaty i wiatrołap, na piętrze będzie jedna sala o powierzchni ponad 160 m kw., pracownia biblioteczna, archiwum, biuro, pomieszczenia socjalne, magazyn, wentylatornia i toalety. Przed budynkiem będzie taras o powierzchni ponad 80 m kw. Inwestycja zakończy się w 2017 roku.

biblioteki
Więcej: Rusza budowa nowej biblioteki w Wąbrzeźnie, strona www biblioteki
Źródło zdjęć: Jan Sikora (mat.pras) sikorawnetrza.com, kielce.wyborcza.pl, Out In Architektura, outinarchitektura.pl, sadeczanin.info, wabrzezno.naszemiasto.pl