spot_img

Gigantyczna zabawa z komiksami w bibliotece

Bawią, uczą, zachęcają do czytania oraz rozwijają wyobraźnię zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Przygody Kaczora Donalda od lat przyciągają do śledzenia jego niesamowitych przygód i akcji w fantastycznej formie obrazkowych historii. Zaczytaj się bez końca w serii komiksów Gigant! Sprawdź, także które biblioteki posiadają bogate kolekcje komiksów.

Już od 80 lat na całym świcie Walt Disney kreuje największych bohaterów. Wśród znanych i lubianych postaci koniecznie trzeba wymienić Kaczora Donalda i Myszkę Miki. Modę na komiksy Giganta w Polsce spopularyzowało Wydawnictwo Egmont, które wydało już ponad 250 tomów. To oznacza, że na fanów komiksowych przygód Kaczora Donalda czeka 60 tys. stron rozrywki.

Biblioteki starają się zachęcić czytelników do czytania książek, czasopism, ale także komiksów. Zwolenników obrazkowych historyjek nie brakuje na przykład w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. To właśnie w tym miejscu gromadzona jest unikatowa kolekcja komiksu oraz polskich i zagranicznych prac poświęconych tematyce komiksowej. Ponadto warto polecić bazę danych zawierającą 5 tys. publikacji dotyczących komiksu – wszystkie można odnaleźć w Polskiej Bibliografii Wiedzy o Komiksie. Bogaty księgozbiór komiksowy jako pierwsza w Polsce zaczęła gromadzić Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku tworząc Pracownię Komiksu oraz m.in. organizując Bałtycki Festiwal Komiksu. Na cykliczne wydarzenia kulturalne i rozmowy o komiksach zachęca Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (Arteteka) wraz z Małopolskim Studiem Komiksu działającym od 2011 roku. To nie jedyne książnice, które gromadzą komiksy. Biblioteki wraz ze swoimi użytkownikami co roku, 28 sierpnia, świętują Międzynarodowe Święto Publicznego Czytania Komiksów. W ramach obchodów tego dnia organizowane są spotkania autorskie, giełdy komiksowe, wspólne czytanie, warsztaty rysowania, gry i nie tylko.

Zdaniem polskiego rysownika i autora komiksów Grzegorza Rosińskiego „najpierw się czyta komiksy, a potem książki (…), później zaś mniej się czyta komiksów, a pożera książki”. Tak też jest z serią Gigant, którą polecamy wraz z Egmontem.

Macie Giganta w swojej bibliotece? Pobierzcie darmowy plakat „Biblioteka zaprasza na przerwę z Gigantem” i zachęćcie użytkowników do wypożyczania komiksów! KLIKNIJ I POBIERZ BEZPŁATNY PLAKAT

komiks

Oprócz humorystycznych, a nieraz tajemniczych historyjek bohaterów w różnych światach, trzonem komiksów są kolorowe ilustracje znanych rysowników. W każdym tomie na ostatnich stronach wymieniono wszystkie tytuły Giganta, jakie się ukazały. Po zebraniu wszystkich tomów danego rocznika z grzbietów komiksów tworzy się obrazek. W tym roku ukazał się już komiks „Wesołe Zimowisko”, gdzie Kaczor Donald wciela się w rolę herosa i przybiera sekretną tożsamość. Natomiast w mroźnym Kaczogrodzie Sknerus przypadkowo trafia na aukcję dzieł sztuki i wygrywa niezwykły przedmiot. Ostatnim wydanym tomem był komiks „Miłość, szmaragd i kokosy”, w którym tym razem Sknerus McKwacz nie tylko pławi się w bogactwie deszczu diamentów, a Kaczka Daisy uczestniczy w rozwikłaniu zagadki kradzieży cennej broszki. Te i inne przygody przeczytacie oczywiście z gigantycznym zainteresowaniem! Zapraszamy do świata bohaterów Walta Disneya i Egmontu. Zobaczcie i zaczytajcie się we wszystkich komiksach!
komiks