bibliotekikonkursyksiążkikulturamateriaływarsztatywydarzenia

Polska – ruszyły zgłoszenia bibliotek do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Barbara Maria Morawiec
Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Jeżeli chcesz zorganizować wartościowe warsztaty dla swoich czytelników i dołączyć do oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości, zgłoś swoją bibliotekę do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Weź udział w konkursie na najlepszą relację i wygraj nowości wydawnicze. Do udziału zapraszamy wszystkie biblioteki, które chcą promować czytelnictwo w niecodzienny sposób oraz włączyć lokalną społeczność do świętowania 100-lecia Niepodległości.

O akcji

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” to akcja organizowana przez Lustro Biblioteki. Jej celem jest organizacja warsztatów w bibliotekach w całym kraju na podstawie specjalnego scenariusza opartego na treści książki „Mirabelka” oraz materiałów informacyjno-promocyjnych. Termin realizacji warsztatów: 1 sierpnia 2018 – 14 października 2018 roku. Do udziału zapraszam każdą chętną bibliotekę!

Biblioteki w scenariuszu znajdą inspiracje oraz pomysły na interesujące akcje jak np.:

 • drzewo pamięci,
 • kulki z bibułki,
 • warsztaty robienia koralików,
 • karty pracy,
 • pytania do ważnych rozmów przybliżających fakty historyczne (w tym m.in. o getcie) i na temat postaci (m.in. Irena Sendlerowa),
 • gra miejska oraz wycieczka patriotyczna szlakiem Mirabelki,
 • i nie tylko.

Dodatkowe materiały i pomoce do wykorzystania przy organizacji warsztatów będą przesyłane dla tych bibliotek, które zgłoszą swój udział w akcji.

Co ważne, scenariusz można dowolnie modyfikować i dostosowywać do możliwości biblioteki. Wszystkie niezbędne informacje o akcji i materiały do nieodpłatnego pobrania oraz wykorzystania w ramach akcji dostępne są w linku poniżej.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Terminy

 • 25.07.2018 – 30.09.2018 – zgłoszenia bibliotek poprzez poniższy formularz online
 • 01.08.2018 – 14.10.2018 – organizacja warsztatów w bibliotekach i nadesłanie relacji do Organizatora (dalsze szczegóły i pomocne wskazówki oraz będą przesyłane
 • 15.10.2018 – 31.10.2018 – weryfikacja nadesłanych relacji i prace Jury
 • 01.11.2018 do 30.11.2018 – wybór Zwycięzcy w Konkursie na najlepszą relację i ogłoszenie wyników przez Jury

Formularz zgłoszeniowy

Przed wypełnieniem formularza zapoznaj się z REGULAMINEM. Uwaga: Regulamin nie dotyczy udziału bibliotek publicznych dzielnic m.st. Warszawy (osobny formularz dostępny jest TUTAJ)!

Zgłoszenia bibliotek będą przyjmowane do 30 września 2018 roku.

Relacje i nagrody

Biblioteki, które przyłączą się do akcji, oprócz uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji, wezmą także udział w konkursie na najlepszą relację z organizowanych warsztatów. W trakcie wyboru najciekawszej relacji Organizator i Jury będą brali pod uwagę jej oryginalność, kreatywność, atrakcyjność oraz sposób przygotowania. Formularz relacji zostanie przesłany do każdej biblioteki drogą e-mailową.

Konkurs to również okazja na wygranie nagrody w postaci zestawu nowości wydawniczych o wartości 300 złotych oraz publikacji najlepszej relacji w serwisie Lustro Biblioteki.

Po zgłoszeniu biblioteki i otrzymaniu potwierdzenia od Lustra Biblioteki oraz minimum 14 dni przed organizacją zaplanowanych warsztatów będzie możliwe dodanie wydarzenia na oficjalną mapę Niepodległości dostępną na stronie niepodlegla.gov.pl.

Barbara Maria Morawiec
Nowoczesna bibliotekarka, miłośniczka nietypowych książek i bibliotecznych zmagań w walce o czytelnika. Założycielka i red. nacz. Lustra Biblioteki oraz czasopisma „Biblioteka Publiczna”. Ekspert ds. bibliotek oraz prowadząca szkolenia dla bibliotekarzy i czytelników bibliotek. Autorka książek i wielu artykułów.