bibliotekikonkursyksiążkikulturamateriaływarsztatywydarzenia

Polska – ruszyły zgłoszenia bibliotek do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Jeżeli chcesz zorganizować wartościowe warsztaty dla swoich czytelników i dołączyć do oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości, zgłoś swoją bibliotekę do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Weź udział w konkursie na najlepszą relację i wygraj nowości wydawnicze. Do udziału zapraszamy wszystkie biblioteki, które chcą promować czytelnictwo w niecodzienny sposób oraz włączyć lokalną społeczność do świętowania 100-lecia Niepodległości.

O akcji

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” to akcja organizowana przez Lustro Biblioteki. Jej celem jest organizacja warsztatów w bibliotekach w całym kraju na podstawie specjalnego scenariusza opartego na treści książki „Mirabelka” oraz materiałów informacyjno-promocyjnych. Termin realizacji warsztatów: 1 sierpnia 2018 – 14 października 2018 roku. Do udziału zapraszam każdą chętną bibliotekę!

Biblioteki w scenariuszu znajdą inspiracje oraz pomysły na interesujące akcje jak np.:

• drzewo pamięci,
  • kulki z bibułki,
  • warsztaty robienia koralików,
  • karty pracy,
  • pytania do ważnych rozmów przybliżających fakty historyczne (w tym m.in. o getcie) i na temat postaci (m.in. Irena Sendlerowa),
  • gra miejska oraz wycieczka patriotyczna szlakiem Mirabelki,
  • i nie tylko.

Dodatkowe materiały i pomoce do wykorzystania przy organizacji warsztatów będą przesyłane dla tych bibliotek, które zgłoszą swój udział w akcji.

Co ważne, scenariusz można dowolnie modyfikować i dostosowywać do możliwości biblioteki. Wszystkie niezbędne informacje o akcji i materiały do nieodpłatnego pobrania oraz wykorzystania w ramach akcji dostępne są w linku poniżej.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Terminy

• 25.07.2018 – 30.09.2018 – zgłoszenia bibliotek poprzez poniższy formularz online
  • 01.08.2018 – 14.10.2018 – organizacja warsztatów w bibliotekach i nadesłanie relacji do Organizatora (dalsze szczegóły i pomocne wskazówki oraz będą przesyłane
  • 15.10.2018 – 31.10.2018 – weryfikacja nadesłanych relacji i prace Jury
  • 01.11.2018 do 30.11.2018 – wybór Zwycięzcy w Konkursie na najlepszą relację i ogłoszenie wyników przez Jury

Formularz zgłoszeniowy

Przed wypełnieniem formularza zapoznaj się z REGULAMINEM. Uwaga: Regulamin nie dotyczy udziału bibliotek publicznych dzielnic m.st. Warszawy (osobny formularz dostępny jest TUTAJ)!

Zgłoszenia bibliotek będą przyjmowane do 30 września 2018 roku.

Relacje i nagrody

Biblioteki, które przyłączą się do akcji, oprócz uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji, wezmą także udział w konkursie na najlepszą relację z organizowanych warsztatów. W trakcie wyboru najciekawszej relacji Organizator i Jury będą brali pod uwagę jej oryginalność, kreatywność, atrakcyjność oraz sposób przygotowania. Formularz relacji zostanie przesłany do każdej biblioteki drogą e-mailową.

Konkurs to również okazja na wygranie nagrody w postaci zestawu nowości wydawniczych o wartości 300 złotych oraz publikacji najlepszej relacji w serwisie Lustro Biblioteki.

Po zgłoszeniu biblioteki i otrzymaniu potwierdzenia od Lustra Biblioteki oraz minimum 14 dni przed organizacją zaplanowanych warsztatów będzie możliwe dodanie wydarzenia na oficjalną mapę Niepodległości dostępną na stronie niepodlegla.gov.pl.

Nowoczesna bibliotekarka, miłośniczka nietypowych książek i bibliotecznych zmagań w walce o czytelnika. Założycielka i red. nacz. Lustra Biblioteki oraz czasopisma „Biblioteka Publiczna”. Ekspert ds. bibliotek oraz prowadząca szkolenia dla bibliotekarzy i czytelników bibliotek. Autorka książek i wielu artykułów.