spot_img

Biblioteka na święta – galeria inspiracji

Bookflix świąteczny

– Zrobiliśmy w tym roku Biblioteczny Kącik Świąteczny – znajduje się w nim Biblioteczny Kalendarz Adwentowy, w którym na każdy dzień adwentu przygotowaliśmy dla naszych czytelników wiele ciekawostek świąteczno-bibliotecznych i gdzieniegdzie małe niespodzianki. Raz w tygodniu będziemy publikować na Facebooku dla czytelników zawartość konkretnej paczuszki – mówi Katarzyna Dąbrowska z MBP w Milanówku. – Ponadto w kąciku świątecznym zorganizujemy Biblioteczny Bookflix Świąteczny, gdzie nasi czytelnicy rekmendować będą najlepsze pozycje książkowe i filmowe na święta – dodaje.

Świąteczny ekspress

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie dniach 4 i 15 grudnia zaprasza czytelników na świąteczny pokaz pakowania książki i do wypożyczania pozycji nie tylko świątecznych.

Psotne Elfy.

– Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyskowicach odwiedziły w tym roku Psotne Elfy. Buszują w bibliotece robiąc różne psikusy i wymyślają zadania dla małych czytelników. Akcja cieszy się dużym powodzeniem, dzieci są zainteresowane tym, co Elfy dla nich wymyślają – mówi Aleksandra Nowak, kierownik Oddziału dla Dzieci.

Ozdabianie choinki i skrytkowy kalendarz adwentowy

– Ho, ho, ho! Bardzo mili pomocnicy Mikołaja zjawili się w Bibliotece Śląskiej i pomogli nam ozdobić świąteczną choinkę. Dziękujemy uczestniczkom cyklu zajęć Konwersatorium Działu Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej oraz uczniom ósmej klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jacka w Katowicach. W holu znajdziecie też „skrytkowy kalendarz adwentowy”, z którym łatwiej nam odliczać dni do Świąt Bożego Narodzenia. Szufladki kryją miłe drobiazgi, m.in. notesy z biblioteczną zaczytaną parą, kartki dobre do złożenia miłych życzeń czy zakładki-zawieszki – mówi Monika Wieczorek, kierownik Działu Promocji.

Świąteczna dekoracja biblioteki

– Tegoroczna dekoracja naszej biblioteki nawiązuje do książki „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna. W specjalnie przygotowanym kąciku stoi kominek, choinka oraz fotel, na którym można przysiąść i odpocząć. Nie zabrakło także własnoręcznie wykonanych figurek dziadków do orzechów. Czytelnicy chętnie robią sobie zdjęcia na tle naszej dekoracji – mówią Bibliotekarze z GBP w Stegnie.

Choinki z książek

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie przygotowała akcję czytelniczą „Choinki dla Czytelników”. Budujemy w bibliotece choinki z książek. Zapraszamy czytelników do oglądania choinek, wybrania książki i wypożyczenia. Choinki z przyjemnością uzupełniamy o nowe tytuły w miejsce wypożyczonych. Tworzą one także wystrój świąteczny w bibliotece – mówi Justyna Bździuch, kierownik GBP. – Kolejna propozycja to kalendarz adwentowy. Ma on formę konkursu. W okienku każdego dnia pojawia się tytuł książki lub przysłowie związane ze świętami Bożego Narodzenia, które należy uzupełnić o brakujący wyraz. W zabawie czytelnicy mogą brać udział indywidualnie lub w zespole dwuosobowym. Liczy się szybkość i poprawność udzielanych odpowiedzi. Zwycięzcy otrzymają nagrody – dodaje.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek