spot_img

Nowe biblioteki – literackie SPA, zielona czytelnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

Na kompleks SPA będą składać się trzy strefy wspierające realizację konkretnych usług:

  • S – Spokój, a w niej „Kapsuła czasu”, czyli przestrzeń sprzyjająca literackiemu relaksowi i obserwacji nieba oraz kawiarnianego miejsca spotkań sąsiedzkich
  • P – Pamięć z „Oknem na świat”, czyli strefą wirtualną oraz salą konferencyjno-wystawienniczą
  • A – Awangarda, a w niej strefa dla malucha, strefa seniora „Żyj kolorowo” oraz pracownia literacko-kulinarna.

Więcej: Literackie SPA – obraz nowej biblioteki w Bychawie, strona www biblioteki, fot. MBP Bychawa

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach

Zakończyła się budowa biblioteki w Proszowicach. W ramach prac zmodernizowana starą część obiektu i dobudowano nową. W środku znalazły się m.in. przestrzenie do spędzania czasu z książką, sale muzealne i wystawowe, pracownia multimedialna, kącik dla dzieci. Inwestycja kosztowała ponad 4,7 mln złotych. Budynek czeka na pełne umeblowanie i wyposażenie. Księgozbiór trafi na półki wiosną przyszłego roku i wtedy też planowane jest oficjalne otwarcie.

– Nasza nowa biblioteka „Biblioteka Od Nowa” będzie wkrótce odpowiednio zagospodarowana i wyposażona. Mam nadzieję, że ten piękny, nowoczesny budynek będzie służył wielu pokoleniom, że każdy znajdzie tu ciekawą ofertę dla siebie. Myślę, że będzie to miejsce przyjazne dla wszystkich. Biblioteka to nie tylko książki, regały czy ten nowoczesny budynek, to przede wszystkim ludzie. My pracownicy Biblioteki jesteśmy dla naszych Czytelników, a oni są dla nas – mówi dyrektor Agnieszka Rojewska.

Więcej: Zakończenie budowy „Biblioteki Od Nowa” w Proszowicach, strona www biblioteki, fot. UM Proszowice

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

Modernizacja głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie postępuje zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Trwa również przystosowywanie budynku w dzielnicy Bory do specjalnych potrzeb biblioteki. Przewidziano również przygotowanie filii w Ciężkowicach – informuje lokalny serwis. O postępach w pracach można dowiedzieć się również z profilu na Facebooku biblioteki.

Więcej: Trwają remonty miejskich bibliotek, strona www biblioteki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Biblioteka przy ul. Rajskiej wzbogaciła się o nowe Informatorium, którego celem jest zwiększenie dostępności do informacji w bibliotece oraz dzięki swojej funkcjonalności ograniczenie zjawiska tzw. lęku przed biblioteką charakterystycznego dla dużych bibliotek o zróżnicowanych zbiorach i rozbudowanej strukturze organizacyjnej. Informatorium będzie w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnością (pętla indukcyjna, usługa tłumacza Polskiego Języka Migowego online, ścieżka naprowadzająca dla osób niewidomych). Użytkowników zaprasza Zielona Czytelnia – bezpieczne, ogólnodostępne miejsce spotkań, kontaktu z literaturą, historią, miejsce pracy i odpoczynku, w którym można przebywać nawet cały dzień.

Więcej: Otwarcie Zielonej Czytelni i Punktu Informacyjnego w Krakowie, strona www biblioteki, fot. WBP Kraków