Nowe biblioteki – przyjazne miejsca blisko mieszkańców

Czas na kolejną porcję informacji o nowych bibliotekach. Dziś Jaworzno, Raciąż i dwie biblioteki wojewódzkie – w Toruniu i Rzeszowie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

Niedawno ruszyła przebudowa biblioteki w ramach projektu „Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie”. Oprócz modernizacji standardowych elementów budynku, mają tu powstać Zielona Czytelnia Letnia wraz ze strefą informacyjno-promocyjną, kabiny dźwiękoszczelne do pracy w ciszy, strefa dla seniorów, a także dzieci i młodzieży. Biblioteka zostanie wyposażona w nowe sprzęty multimedialne, informatyczne, książkomat, system nawigacji dla samodzielnego poruszania się osób niepełnosprawnych po działach bibliotecznych.

Więcej: Remont Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie – jak idą prace remontowe?, strona www biblioteki

Biblioteka Publiczna w Raciążu

Końca dobiegł remont wnętrz biblioteki. Obecnie jest przenoszony księgozbiór, instalowany sprzęt i trwa umeblowanie. W budynku powstały magazyny, pomieszczenia dla pracowni tematycznych jak pracownia dokumentacji dziejów miasta Raciąż, czytelnia plenerowa. Otwarcie planowane jest we wrześniu.

Więcej: Coraz bliżej do otwarcia miejskiej biblioteki w Raciążu, strona www biblioteki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

29 czerwca 2023 roku przy ulicy Towarnickiego, między Urzędem Marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1, na miejscu planowanej Biblioteki Nowej dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Bożena Janda, prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podpisali list intencyjny w sprawie budowy obiektu.

Więcej: Budowa nowej siedziby WiMBP w Rzeszowie, strona www biblioteki

Książnica Kopernikańska w Toruniu

Prezent na 100-lecie działalności Książnicy Kopernikańskiej – Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej otrzymają mieszkańcy Torunia. Właśnie podpisano umowę na rozbudowę budynku przy ulicy Słowackiego. Powstanie trzypiętrowe przeszklone skrzydło biblioteki z wolnym dostępem do księgozbioru i przestrzenią do ekspozycji cennych zbiorów.

Więcej: Nowa Książnica Kopernikańska – rusza rozbudowa kompleksu biblioteki, strona www biblioteki, fot. Andrzej Goiński/UMWKP