spot_img

Nowa Książnica Kopernikańska – rusza rozbudowa kompleksu biblioteki

Prezent na 100-lecie działalności Książnicy Kopernikańskiej – Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej otrzymają mieszkańcy Torunia. Właśnie podpisano umowę na rozbudowę budynku przy ulicy Słowackiego. Powstanie trzypiętrowe przeszklone skrzydło biblioteki z wolnym dostępem do księgozbioru i przestrzenią do ekspozycji cennych zbiorów.

W ostatnim dniu czerwca władze województwa kujawsko-pomorskiego, dyrektor Książnicy Kopernikańskiej i przedstawiciele firmy budowlanej podpisali umowę w sprawie rozbudowy kompleksu biblioteki przy ulicy Słowackiego.

Za około 1,5 roku ma powstać trzypoziomowy budynek o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Znajdą się w nich wypożyczalnie, czytelnie, funkcjonalne sale, miejsce na ekspozycję cennych zbiorów, magazyn studyjny i wygodna przestrzeń dla czytelników. Wykonanie rozbudowy wyniesie 30 mln złotych i ma zająć wykonawcy 1,5 roku.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego: Otwarte przestrzenie, półki z książkami, które można przeglądać, kanapki, na których można z nimi przysiąść, jasne barwy, dużo naturalnego światła dzięki przeszkleniom całych ścian – tak będzie wyglądało nowe skrzydło toruńskiej biblioteki, z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Te ostatnie – m.in. cenne rękopiśmienne księgi średniowieczne i renesansowe, historyczne druki (najstarsze datowane są na wiek XVI), rękopisy literackie oraz korespondencja pisarzy i działaczy publicznych – będą eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym magazynie studyjnym.

Źródło zdjęć: fot. Andrzej Goiński/UMWKP