spot_img

Biblioteki w gminie Czernica tętnią życiem

Podsumowanie pierwszego półrocza działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy nadesłała Małgorzata Ligarska, dyrektor książnicy. Zachęcam do lektury i inspiracji.

Od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2022 roku mieliśmy zarejestrowanych 2400 czytelników, którzy wypożyczyli 25 500 książek tradycyjnych. Natomiast od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2023 zarejestrowaliśmy 3358 czytelników, którzy wypożyczyli 36 405 książek. Jest to wzrost o prawie 40% jeśli chodzi o liczbę czytelników, oraz o 42% więcej wypożyczonych książek. Tak dynamicznego wzrostu czytelników nie mieliśmy od lat. Złożyło się na to zapewne kilka czynników: sukcesywna poprawa standardów lokali bibliotecznych, budżet (zapewniony przez Gminę Czernica) który pozwala na regularny zakup nowości wydawniczych do każdej biblioteki, dofinansowanie z MKiDN na zakup nowości, szeroka oferta kulturalna dla każdej z grup wiekowych, otwarcie biblioteki na propozycje współpracy ze stowarzyszeniami kołami czy prywatnymi szkołami z zakresu kultury, oraz zwiększająca się liczba mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostaje również zaangażowanie bibliotekarzy w swoją pracę. Pracują tu osoby dla których czytelnik i książka są inspiracją do działań animacyjnych, nie tylko tradycyjnych, ale również w mediach społecznościowych.

Sprawdźmy, czy mieszkańcom opłaca się korzystać z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy i jej filii. Średnia cena zakupu jednej książki w tym roku wyniosła 22,80 zł jeśli pomnożymy to przez liczbę wypożyczeń to otrzymamy kwotę 830 tys. 34 zł. Tyle zaoszczędzili czytelnicy bibliotek do 30 czerwca wypożyczając jedynie książki tradycyjne. Nie wliczyliśmy w to wypożyczeń w bazie z e-bookami, do której dostęp również jest bezpłatny. Jeśli dodalibyśmy do tego koszty wstępu na wszystkie imprezy zorganizowane do tej pory to sporo przekroczylibyśmy kwotę miliona złotych. Mamy tu jeszcze korzyści niematerialne jak pobudzanie bądź rozwijanie pasji, integracja społeczna, możliwość spotkania się z wybitnymi osobistościami…

Zacznijmy od tego, że w 2022 roku wiele dobrego działo się z lokalami bibliotek. Gmina Czernica wyremontowała bibliotekę główną w Czernicy, która zyskała powiększony lokal dostosowany pod kątem architektonicznym do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Zrobiło się przestronniej i przyjemniej. Po zwiększonej, w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim, liczbie odwiedzin oraz wypożyczeń widać, że czytelnicy czują się tu komfortowo. Nową lokalizację dzięki kolejnej inwestycji Gminy Czernica uzyskała Filia nr 1 w Kamieńcu Wr. Jest to w tej chwili największa przestrzeń biblioteczna w Gminie Czernica – zajmuje pierwsze i drugie piętro, na które można wjechać windą. Czytelnicy tej biblioteki cieszą się nowoczesną i dobrze urządzoną przestrzenią wypożyczalni co widać po ciągle przyrastającej liczbie użytkowników. Swoje strefy mają tam najmłodsi, młodzież oraz dorośli. Sala na drugim piętrze jest przeznaczona na spotkania autorskie, wykłady oraz inne imprezy kulturalne dla większej liczby uczestników. To właśnie tam odbywają się warsztaty i spotkania. Lokal biblioteczny jest na tyle efektowny, że przy okazji wizyty w Kamieńcu Wrocławskim, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedził kamieniecką bibliotekę. Filia nr 5 w Jeszkowicach zmieniła swoją lokalizację i mieści się teraz w centrum Jeszkowic przy świetlicy wiejskiej, placu zabaw i boisku, czyli miejscu gdzie spotyka się lokalna społeczność.

I półrocze tego roku obfitowało w imprezy czytelniczo-kulturalne organizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicy i jej filiach. Na początku roku ogłosiliśmy konkurs na inicjatywy oddolne. Mieszkańcy składali wnioski na realizację małych projektów promujących czytelnictwo i biblioteki. Wpłynęło aż jedenaście wniosków, z czego cztery wyłoniliśmy do realizacji. Jeden projekt jest już ukończony, kolejny skończymy w lipcu, a pozostałe dwa są w trakcie realizacji. Te działania są realizowane w ramach projektu „Biblioteka(rz) – lokalny przewodnik” z programu BLISKO.

Do tej pory odbyły: wyjazd do kina, warsztaty szycia toreb i przerabiania odzieży, warsztaty tańca w strojach z epoki, warsztaty malarskie, ceramiczne, dwie noce bibliotek, spacer po okolicach grodziska w Gajkowie czy spotkanie autorskie z Jankiem Świtałą.

Poza inicjatywami oddolnymi odbyło się już pięć gier terenowych w miejscowościach gdzie są biblioteki czyli: w Dobrzykowicach, Kamieńcu Wr., Chrząstawie Wlk., Ratowicach i Jeszkowicach. Przed nami jeszcze gry w Czernicy i Nadolicach Wlk. Trwają również warsztaty z „Tworzenia książek’ przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Analogiczne warsztaty planujemy dla szerszej grupy odbiorców już w sierpniu.

Poszukujemy również panów w wieku od 14-18 lat oraz 60+, którzy nagrają z nami podcasty w których podzielą się swoimi fascynacjami czytelniczymi. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biblioteką w Czernicy.

Poza realizacją tego dużego projektu odbywają się w bibliotekach inne działania. Na początku roku wręczyliśmy nagrody dla najaktywniejszych czytelników w kategoriach dzieci, dorośli i młodzież. Mamy za sobą spotkania autorskie. W kwietniu odbył się I Czernicki Festiwal Literacki. Korzystając z przestrzeni jaką mamy w Filii nr 1 w Kamieńcu Wr. organizujemy tam wiele imprez kulturalnych. Odbywa się tam m. in. cykl wykładów „Od słowa do obrazu”.

Oprócz wyżej wymienionych działań w bibliotekach odbywają się zajęcia rękodzielnicze tj.: w Dobrzykowicach – makrama, szydełkowanie, wyrób bransoletek, malowanie toreb, w bibliotece w Chrząstawie – zajęcia dla dzieci i młodzieży z szycia czy wymiana roślin, w Nadolicach Wlk. regularnie spotyka się Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych.

Większość bibliotek prowadzi lekcje czytelnicze dla grup przedszkolnych i klas szkoły podstawowej. Włączamy się w ogólnopolskie akcje np. Żonkile – upamiętniającą rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od kilku lat uczestniczymy w akcji „Mała książka – wielki człowiek” skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym.

Źródło zdjęć: mat.pras.