spot_img

Bibli(o)gród w Nowym Tomyślu

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu oddała w ręce mieszkańców do użytkowania nową przestrzeń – Bibli(o)gród. Inspiracją z czytelnikami Lustra Biblioteki dzieli się kustosz Małgorzata Kaczmarek.

Nowotomyska Biblioteka w partnerstwie z Ośrodkiem Działaj Lokalnie KOLD i Szkołą Podstawową nr 3 im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu pozyskała środki na realizację projektu „Bibli(o)gród”, który został zgłoszony do programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.

Celem projektu jest wspólne działanie partnerów na rzecz Bibli(o)grodu, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej skupione na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych. To pierwszy, tak duży projekt angażujący społeczność lokalną.

Adresatami projektu są mieszkańcy gminy Nowy Tomyśl: młodzież, seniorzy, użytkownicy biblioteki i NOK-u, uczniowie szkół, przedszkolaki, młode mamy z dziećmi, lokalni twórcy, rzemieślnicy i wszyscy, którzy będą chcieli skorzystać z nowej przestrzeni „Bibli(o)gród”. Hasło przewodnie projektu brzmi „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” – Cyceron.

Koordynatorki i autorki projektu z ramienia biblioteki Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek, informują, że: W ramach projektu, udało się nam stworzyć na terenie ogrodu: strefę relaksu, letnią czytelnię, punkt wymiany książek, plantcrossing – czyli strefę wymiany roślin, strefę do zabaw i animacji oraz system wystawienniczy. Planujemy różnorodne działania promujące nowe miejsce spotkań: pikniki rodzinne, kiermasze, wystawy, warsztaty relaksacyjne dla seniorów, zajęcia z gimnastyki, warsztaty rękodzielnicze. Nowa przestrzeń, będzie ogólnie dostępna w godzinach otwarcia biblioteki, a teren objęty jest monitoringiem wizyjnym. To miejsce przeznaczone do rekreacji, wypoczynku oraz do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Źródło zdjęć: mat.pras. MiPBP w Nowym Tomyślu