spot_img

Bibliotekarze będą zobligowani posługiwać się biegle językiem angielskim

W związku z rosnącą liczbą obcokrajowców przybywających do Polski każdy bibliotekarz – niezależnie od typu biblioteki – będzie zobligowany do przedstawienia certyfikatu znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej C1 (zaawansowany). Dotyczy to zarówno mowy, jak i pisma. Z obowiązku mają być jedynie wykluczeni pracownicy, którzy w przeciągu najbliższego roku mają przejść na emeryturę. Dyrektorzy bibliotek mają otrzymać szczegółowe informacje w tym zakresie jeszcze na początku kwietnia.

Celem zmian jest poniesienie poziomu obsługi czytelników, nawiązywanie nowych partnerstw międzynarodowych i zwiększenie kwalifikacji pracowników bibliotek, w tym poprzez wyjazdy do zagranicznych książnic. Częścią tego projektu ma być katalogowanie publikacji w języku angielskim, by ułatwić dostęp do informacji obcokrajowcom oraz prowadzenie BIP i strony internetowej w języku angielskim.

Projekt zakłada, że bibliotekarze, którzy znają już język angielski muszą przedstawić stosowny certyfikat. W przypadku jego braku należy zdać egzamin C1 Advanced honorowany przez urzędy i instytucje z całego świata. Osoby nieznające tego języka będą zobowiązane do jego nauki. Koszty mają pokryć organizatorzy bibliotek.

Źródło zdjęć: freepik.com