spot_img

Ekoteka – filia biblioteczna o profilu ekologicznym

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola w Warszawie to biblioteka niezwykła, nowoczesna, stale dostosowująca się i otwarta na potrzeby swoich użytkowników. O Ekotece pisze Agnieszka Gołębiewska, zastępca dyrektora.

Niemal każda z filii posiada wyspecjalizowany, często sprofilowany, księgozbiór. Jedną z nich jest Ekoteka przy ul. Żytniej 64. Placówka obejmuje Wypożyczalnię dla Dorosłych oraz Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży.

Pomysł na ekologiczny profil wyszedł z potrzeby czasów, pasji i zainteresowań pracowników oraz oczekiwań społeczności lokalnej. Zaczynaliśmy od poszerzenia księgozbioru o odpowiednią tematykę, w ramach której nie trzeba było dużo szukać – temat obecnie bardzo ważny i w związku z tym liczba literatury jest naprawdę imponująca. To nie tylko temat segregacji śmieci, który budzi szereg emocji, to nie tylko oszczędność prądu i wody, to także rozsądne i przemyślane zakupy, to dojazd do pracy czy szkoły rowerem lub komunikacją miejską, to ruch „zero west”, czyli życie bez wytwarzania śmieci. To szereg różnorodnych tematów, których zaplecze w postaci książek oferujemy wszystkim zainteresowanym tematem. Kolejny krok to logotyp, w którym położyliśmy nacisk na kolory ziemi, prostotę przekazu oraz czytelność. Zadbaliśmy o to, by logotyp wykonany został z materiałów ekologicznych i sam w sobie był rzecznikiem ochrony środowiska.

Następnie postaraliśmy się o wystawę z przekazem ekologiczno-edukacyjnym. Nasi czytelnicy mogą dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek z szeroko pojętej ekologii. Wystawa promuje proekologiczne postawy związane z ograniczaniem produkowania śmieci, rezygnacją z plastiku i kształtowaniem bardziej ekologicznych codziennych nawyków. Opracowanie graficzne i merytoryczne to dzieło Działu Promocji.

Ekologicznie jest ślicznie

Staramy się bardzo, by teoria szła w parze z praktyką, z działaniem i aktywnym przekazem ważnych treści. W związku z tym organizujemy cykliczne zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 4-12 lat dotyczące ekologii i ochrony środowiska po wdzięcznym tytułem „Ekologicznie jest ślicznie”. Nasi najmłodsi czytelnicy znają już kodeks młodego ekologa, który mówi, że powinniśmy – szanować zieleń, oszczędzać wodę oraz energię elektryczną, segregować odpady, a także dbać o zwierzęta i o siebie.

Zasadź się na kwiatka

Kwiatkodzielnia „Zasadź się na kwiatka” – cykl filmików, w których dzielimy się wiedzą na temat roślin, ale oferujemy możliwość przechowania roślin, krótko mówiąc sadzimy, przechowujemy, dbamy, oddajemy i przekazujemy.

Arteterapia i inne aktywności

Ekologia to także dbałość o siebie samego. W tym duchu oferujemy zajęcia „Arteterapia w Ekotece”, na których pracujemy z naszymi marzeniami, ale uczymy się też współpracy w grupie oraz uważności na naszych kolegów i koleżanki. W ramach spotkań relaksacyjno-edukacyjnych z elementami arteterapii, gościmy zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.

W ramach dbałości zarówno o ducha, jak i ciało oferujemy także zajęcia z jogi, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Ćwiczymy, ale także czytamy i dbamy o nasze umysły za pośrednictwem literatury. Na czwartkowych spotkaniach z jogą pracujemy nad tym, jak się wyciszać i jak znaleźć w sobie spokój, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w obecnych niespokojnych czasach.

Wydarzenia tematyczne

Bierzemy także udział w akcji Dzień Ziemi, ponieważ wychodzimy z założenia, że Ziemia ma z nami – ludźmi – ciężkie życie… Za mało o nią dbamy, zapominamy o niej zbyt często. Z tej okazji superbiblioteczna grupa do zadań specjalnych pokazała, jak można uczcić święto Ziemi, sprzątając ją!

Organizujemy także warsztaty okolicznościowe związane tematycznie z naszym profilem. Światowy Dzień Pszczoły uczciliśmy razem z naszymi młodymi czytelnikami i postanowiliśmy dowiedzieć się trochę więcej o owadach zbierających nektar z kwiatów. Przy okazji zmieniliśmy nieco wystrój naszej biblioteki. Na zajęciach plastycznych powstały pszczółki, które zdobiły wnętrze naszej Ekoteki. Międzynarodowy Dzień Lasu świętowaliśmy na zajęciach literacko-plastycznych rozmawiając o lasach i ich mieszkańcach, zastanawialiśmy się dlaczego lasy są tak bardzo ważne. Na koniec malowaliśmy farbami metodą „po numerkach” zwierzęta leśne i nie tylko.

Staramy się inspirować pomysłami na artystyczne wykorzystanie „śmieci”. Raz tworzymy przyjaznego krokodylka, innym razem zachęcamy do zrobienia recyklingowych pojemników do ukorzeniania kwiatów domowych, a jeszcze innym zapraszamy wszystkich do zerknięcia na nasz nowy poradnik, w którym podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać stare płyty CD i stworzyć ciekawy obrazek. A może warto zrobić użytek z nadmiaru tekturowych pudełek w domu? To świetny materiał budowlany. W Ekotece powstał recyklingowy regalik na książki. W ramach zajęć plastycznych proponujemy zrobienie takiego samego lub podobnego… Ale koniecznie tekturowego mebla!

W obecnym czasie to już ma mniejsze znaczenie, czy bycie eco to moda, czy konieczność, ważne byśmy byli coraz bardziej świadomi w tym temacie, byśmy wiedzieli. Biblioteki bardzo aktywnie włączają się w ten nurt. Wolska Ekoteka z poczucia misji i z pasji stara się edukować zarówno najmłodszych jak i nieco starszych w temacie ekologii. Staramy się wspólnie budować naszą przyszłość stając się partnerem natury.


Źródło zdjęć: mat.pras.