spot_img

Potrzebna pomoc dla Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka

W związku z trwającą wojną na Ukrainie Wasyl Fersztej dyrektor generalny Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka, wystosował apel do środowiska bibliotekarskiego o pomoc dla biblioteki. Poniżej publikuję treść apelu. Zachęcam bibliotekarzy do wsparcia biblioteki. Proszę również o rozpropagowanie apelu. Darowizny zapewnią funkcjonowanie biblioteki i ochronę jej zbiorów.

„Lwów, 25.03.2022 r.

Do wszystkich ceniących wolność i godność ludzi dobrej woli.

Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa w najtrudniejszym dla Ukrainy i całego świata czasie.

Trudno sobie wyobrazić, że w XXI wieku, w centrum Europy ma miejsce szeroko zakrojona, krwawa agresja Rosji na Ukrainę – suwerenne państwo europejskie uznane przez całą społeczność światową, założyciela i członka ONZ!

Celem tej agresji jest zniszczenie narodu ukraińskiego, jego historii, języka, kultury oraz prawa do wolności, samostanowienia, a w konsekwencji – państwowości, co jest ewidentnym przejawem ludobójstwa. Drogą do jego realizacji jest niewypowiedziana wojna, a tak naprawdę operacja terrorystyczna przeprowadzona na terenie całej Ukrainy przez jedno z największych państw świata – Rosję. Naród ukraiński jest pozbawiany prawa do życia!

Są Państwo obecnie świadkami zjednoczenia wieloetnicznych obywateli Ukrainy, którzy przy wsparciu społeczności międzynarodowej desperacko stawiają opór agresorowi, poświęcając wszystko – również swoje życie!

Bardzo Państwu dziękuję, waszym państwom i rządom za to wielkie wsparcie!

Dzisiejsza agresja stanowi wielkie zagrożenie – zwłaszcza z powietrza – dla zbiorów Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. Biblioteka posiada ponad osiem milionów woluminów, na które składają się kolekcje książek, czasopism, dzieł sztuki i rękopisów – najstarszy pochodzi z XI wieku. Zbiory Biblioteki mieszczą się w dziewięciu budynkach z XVII-XX w. będących zabytkami architektury. Wieloetniczne kolekcje Biblioteki są materialnym ucieleśnieniem wartości światopoglądowych i duchowych narodu ukraińskiego, odzwierciedleniem jego historii oraz jest dziedzictwem naukowym i kulturowym o światowym znaczeniu.

W związku z powyższym proszę Państwa:

1. O potępienie agresji wszelkimi dostępnymi sposobami oraz o pomoc Ukrainie w walce z agresorem-terrorystą o całkowite zwycięstwo!

2.  O przekazanie darowizn na potrzeby LNNB Ukrainy im. W. Stefanyka, mających na celu zapewnienie funkcjonowania i ochronę jej zbiorów w tym trudnym czasie:

Beneficiary: Address: 79000 Lviv, 2 Stefanyka St.,
Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv.
Bank account number UA143253650000002600401411690 (USD, EUR, PLN)
Bank address: 79000, Lviv, vul. Tsekhova,1
JSC KREDOBANK Sakharova str. 78 Lviv, Ukraine
SWIFT: WUCBUA2X
MFO 325365 ZKPO 22334641
Z dopiskiem „pomoc charytatywna”.

Z wyrazami szacunku i wdzięcznością,
Wasyl Fersztej,
Dyrektor Generalny LNNB Ukrainy im. W. Stefanyka”


Dołącz do akcji „Serce dla Ukrainy”!

Zachęcamy wszystkie biblioteki do włączenia się do akcji „Serce dla Ukrainy”. Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia i materiały można nadsyłać na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii zdjęć na stronie lustrobiblioteki.pl.

Grafiki do wykorzystania (także online)

Zobacz galerie zdjęć

#SolidarnizUkrainą – bezpłatne materiały i inspiracje dla bibliotekarzy

By wspomóc bibliotekarzy w zakresie dostosowania oferty bibliotecznej do nowych użytkowników, także osób przybywających z Ukrainy, Lustro Biblioteki uruchomiło serwis #SolidarnizUkrainą.

W serwisie znajdziesz:

Źródło zdjeć: mat.pras.