spot_img

Kącik czytelniczy w bibliotece szkolnej w Jeziorkach

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Wielkopolski w Jeziorkach zyskała przytulny kącik czytelniczy. Metamorfoza przestrzeni była wynikiem współpracy bibliotekarki, rodziców, dyrekcji i samych uczniów.


– Od samego początku przygody z biblioteką zauważyłam, jak bardzo brakuje w niej miejsca przyjaznego, przytulnego dla dzieci, by chciały na dłużej zatrzymać się, poczytać, odpocząć. Ponieważ nie było żadnych środków finansowych by móc zrealizować ten projekt, zwróciłam się o pomoc do Rady Rodziców. Już na początku września otrzymałam radosną nowinę, że zostanie zorganizowany Festyn Rodzinny i pośród wielu atrakcji dla uczestników będzie kiermasz książek oraz loteria fantowa z których dochód będzie przeznaczony na stworzenie kącika czytelniczego. W ten sposób udało się zgromadzić prawie trzy tysiące złotych. Książki na kiermasz zostały pozyskane dzięki uczniom i rodzicom, którzy przynosili już nieczytane i niezniszczone książki, było ich naprawdę sporo. Fanty na loterię zostały pozyskane od sponsorów. Ponieważ cała akcja z kącikiem wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród dzieci jak i rodziców, dyrekcja zadeklarowała również wsparcie finansowe, by móc kompletnie projekt zakończyć – mówi Anna Gbur, nauczycielka bibliotekarka.

Na spotkaniu ustalono dalszą strategię zmian przestrzeni dla dzieci. Po analizie możliwości stworzono projekt kącika. Do wnętrz wybrano i zakupiono meble, lampkę, półkę na zdjęcia, poduszki na krzesła, pufy, fotel, dywanik, tablice korkowe i inne elementy wyposażenia. Dodatkowo przygotowano kolorowe naklejki przy wejściu do biblioteki, które sygnalizują gdzie znajduje się skarbnica wiedzy oraz miejsce przyjazne dla młodych. Nie zabrakło tablicy promującej czytelnictwo bookflix.

Przed zmianą

Po zmianie

– Stworzenie kącika kosztowało nas około 4000 zł, natomiast bezinteresowna praca i zaangażowanie rodziców pozwoliła nam wiele zaoszczędzić i doprowadzić projekt do końca, bez ich wsparcia nie byłoby możliwości stworzenia takiego dzieła, na taką skalę, za co jestem im niezmiernie wdzięczna. Efekty są niesamowite, dzieci uwielbiają przebywać w nowym miejscu, czytelnictwo wzrosło, a rodzice zadowoleni, ponieważ widzą efekty swoich działań – dodaje Anna Gbur.


Źródło zdjęć: mat.pras.