spot_img

Polska czytała „Moralność pani Dulskiej” cz. II

Do akcji Narodowe Czytanie włączyło się wiele bibliotek. Czas zaprezentować kolejne relacje nadesłane przez bibliotekarzy!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów

Pogoda dopisała i czytanie zorganizowane na skwerze przed budynkiem GOK miało urok letniego popołudnia spędzonego w doborowym towarzystwie czytelników i przyjaciół biblioteki. Dla uczestników akcji zostały przygotowane zakładki do książek z pięknymi grafikami z zasobów biblioteki cyfrowej polona.pl. Zakładki możecie nieodpłatnie pobrać z Lustra Biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu

Podczas akcji zorganizowanej 3 września, największą atrakcją była przygotowana z myślą o sztuce scenografia. Pod namiotem powstał salon Pani Dulskiej, w którym zaproszeni goście: uczniowie wszystkich miejskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, organizacji pozarządowych i służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta odczytali wybrane fragmenty dzieła Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Całość była transmitowana na fanpage’u facebooka MBP – mówi Patrycja Mynarek, kierownik działu promocji.

Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju

Wygraj książki dla biblioteki!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Gminna Biblioteka w Somoninie

Akademia Mirabelek, która działa przy Gminnej Bibliotece w Somoninie, również wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Podczas bogatego programu w sposób nowatorski przedstawiono dzieciom problematykę lektury. W pierwszej części dzieci wzięły udział w warsztatach etycznych koncentrując się na motywie dobra w lekturze. Następnie odbyły się warsztaty filozoficzne pn. „A ja wolę nie wiedzieć o niczym. To tak miło”. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy egzemplarz lektury ze stemplem.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy

– Od lat do akcji przyłącza się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, więc i w tym roku w Słupcy można było usłyszeć wspólne czytanie. Tym razem komediodramatu Gabrieli Zapolskiej. Słychać je było przed Miejskim Domem Kultury, bo tam zebrali się czytający. Wśród nich byli samorządowcy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, pracownicy miejskich i powiatowych jednostek, czytelnicy biblioteki, młodzież, bibliotekarze. Ta coroczna akcja łączy miłośników literatury, popularyzuje czytelnictwo oraz dzieła polskich klasyków – mówi Anna Karpińska, dyrektor biblioteki.

Biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich

W sobotnie południe rynek kącki zamienił się w scenę, a my oraz nasi czytelnicy w aktorów. Imprezę rozpoczęła kierownik biblioteki, która przywitała przybyłych gości i słowem wstępu przybliżyła zamysł całej akcji. Następnie burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie również powitał uczestników, dodał otuchy aktorom oraz oficjalnie rozpoczął czytanie Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Całą inscenizację dopełniły przepiękne stroje naszych czytających, a także oni sami interpretacją wybranych fragmentów utworu – mówi Alicja Adamczak, kierownik biblioteki.

Biblioteka Miejska w Puławach

Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach

Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu

Planując tegoroczne obchody „Narodowego Czytania” nie wiedzieliśmy, jakie będą obowiązywały we wrześniu przepisy związane ze stanem pandemii, a co za tym idzie – jakie będą możliwości organizacyjne. W związku z tym, drugi rok z rzędu, akcję postanowiliśmy przenieść do sieci.

Biblioteka Publiczna w Trawnikach

W gminie Trawniki obchody Narodowego Czytania podzielone zostały na 3 dni, ponieważ znajdują się tu trzy biblioteki. Tematem przewodnim był styl retro, aby wczuć się w klimat czasów, w których powstawała Moralność pani Dulskiej.